جلسه خصوصی در کنگره آمریکا علیه ایران اسلامی

کانون خبر ایران / رسانه وابسته به وزارت خارجه آمریکا در گزارش بخش فارسی خود درباره نشست روز سه شنبه در ساختمان کنگره که با حضور سازمان وابسته به گروهک تروریستی منافقین برگزار شد، به اظهارات نماینده کنگره در خصوص اقوام ایران اشاره نکرده است.

 

روز سه شنبه در کنگره آمریکا با حضور سازمانی به نام «جوامع ایرانیان آمریکا» (Organization of Iranian- American Communities که مخفف آن OIAC است) نشستی ضد ایرانی برگزار شد؛ سازمانی که وابسته به گروهک تروریستی منافقین است.

 

گفته می‌شود این نشست که با حضور تعدادی از نمایندگان جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره برگزار شده، به منظور شنیدن «پیشنهادهای» این سازمان وابسته به منافقین درباره تعامل آمریکا با ایران ترتیب داده شد.

 

از جمله نکات قابل توجه درباره این به اصطلاح سازمان «جوامع ایرانیان آمریکا» مستقر در واشنگتن آن است که این تشکل در سال از ۲۰۱۲ و همزمان با خروج گروهک تروریستی منافقین از لیست تروریستی آمریکا تاسیس شده است.

 

۲۸ سپتامبر ۲۰۱۲ (۷ مهر ۱۳۹۱) وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که «وزیر خارجه آمریکا (هیلاری کلینتون) بنابر مفاد قانونی تصمیم گرفت که سازمان مجاهدین خلق و حامیان این گروه را از فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده خارج کند».

 

حال این سازمان تحت نظر گروهک منافقین به نمایندگان کنگره آمریکا پیشنهاداتی درباره «حمایت از حقوق بشر، شکست افراط گرایی اسلامی و تهدیدات تروریستی ایران» ارائه کرده است.

 

«صدای آمریکا» وابسته به وزارت خارجه آمریکا در حاشیه این نشست با چند تن از قانونگذاران آمریکایی مصاحبه‌ای ترتیب داده و نظراتشان را درباره ایران جویا شده است.

 

«ایلیانا راس لیتنین»، نماینده جمهوریخواه از فلوریدا درباره تفاوت دولت جدید آمریکا با دولت قبلی در قبال ایران گفت: در مورد مواضع دولت ترامپ در قبال ایران سوالاتی وجود دارد که هنوز پاسخ داده نشده اما هر چه روی دهد،‌ نمی‌تواند بدتر از سیاست گمراه کننده دولت باراک اوباما در قبال ایران باشد».

 

وی افزود: ما بسیار خوشبین هستیم و می‌دانیم که رئیس‌جمهور ترامپ سوالات جدی در مورد توافق هسته‌ای با ایران مطرح کرده و او منافع آمریکا را در برابر منافع جمهوری اسلامی ایران قربانی نمی‌کند».

 

«برد شرمن» نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که از امضا کنندگان طرح ممنوعیت فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به ایران است هم مدعی شده که «ما در کنگره می‌خواهیم مطمئن شویم که ایران نتواند با استفاده از هواپیماهای غیرنظامی دست به حمایت از تروریسم بزند و به بشار اسد برای کشتار مردم سوریه کمک کند».

 

اما نکته قابل تامل در پوشش خبری «صدای آمریکا» درباره نشست روز سه شنبه تفاوت معنادار و سانسور اظهارات یکی از نمایندگان کنگره آمریکا در این نشست است.

 

این رسانه در بخش فارسی خود، اظهارات «دینا تایرون روراباکر» نماینده مجلس نمایندگان آمریکا از کالیفرنیا که رئیس کمیته فرعی اروپا، اوراسیای امور خارجه مجلس نمایندگان است را سانسور کرده و اصلا به آن نپرداخته است.

 

 

حال آنکه در گزارش انگلیسی زبان همین رسانه، سخنان این قانونگذار جمهوری‌خواه کنگره آمریکا آمده است؛ اظهاراتی که او در آن برخی مسائل قوم‌گرایانه را مورد تاکید قرار داده است.

 

روراباکر مدعی شده که «من آماده‌ام که به آذری‌ها، بلوچ‌ها و کُردها که بخشی از اکثریت فارس‌ها نیستند کمک کنم تا وضعیتی ایجاد کنیم که شماها مناطق خودمختار و مستقلی شبیه به ایالت‌های آمریکا داشته باشید».

 

ادعاهای این نماینده کنگره آمریکا در حالی مطرح شده که هموطنان آذری، بلوچ و کُرد، طی قرن‌های متمادی بخش جدایی ناپذیر کشور ایران بوده و تمدن ایرانی-اسلامی را ساخته‌اند.

 

در بخش دیگری از این نشست روز سه شنبه، «الیوت انگل» عضو ارشد دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، از دولت عراق خواسته «هر چه زودتر»، اموال و دارایی‌های منافقین را به این گروهک تروریستی برگرداند.

 

او ادعا کرده که دارایی‌های گروهک تروریستی منافقین در کمپ لیبرتی ۵۰ میلیون دلار و در کمپ اشرف ۵۰۰ میلیون دلار است.

 

«انگل» تصریح کرد: «من از عراق که آمریکا برای سالیان متمادی به آن کمک کرده، می‌خواهم تعهدش را به برگرداندن پول به مجاهدین خلق برگرداند».

 

نشست روز سه شنبه در حالی برگزار شده که چندی قبل ۲۳ مقام سابق آمریکایی که برخی از آنها از قبیل «رودی جولیانی» روابط بسیار نزدیکی با دونالد ترامپ دارند، با انتشار نامه ای خواستار همکاری او با منافقین شدند.

 

منبع : خبرگزاری فارس

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *