سید علی اصغر

آیت الله سید علی اصغر دستغیب : آسیب‌های اجتماعی تمام خانواده‌ها را تهدید می‌کند

تولیت آستان مقدس شاهچراغ (ع)، دغدغه داشتن در مورد آسیب‌های اجتماعی را یک وظیفه همگانی دانست و گفت: امروز آسیب‌های اجتماعی تمام خانواده‌ها را تهدید می‌کند.

 

به گزارش کانون خبر ایران به نقل از روابط عمومی آستان مقدس احمدی و محمدی ، آیت‌الله سید علی‌اصغر دستغیب در دیدار مدیر و مسئولان اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی اظهار داشت: زنده کردن انسانی که حیات ظاهری دارد اما در شمارِ زندگان محسوب نمی‌شود، آن‌قدر ارزش بالایی دارد که قرآن می‌فرماید گویی با نجات فردِ دچار آسیب، همه جامعه را زنده کرده است؛ چراکه به این طریق از آسیب به عده زیادی که توسط آن فرد ممکن است در معرض هلاکت قرار گیرند جلوگیری می‌شود.

 

وی افزود: آسیب اجتماعی در فرد متوقف نمی‌ماند و از این نظر تأکید مقام معظم رهبری بر این مسئله به‌منزله تکلیف شرعی است که علاوه بر مجموعه‌های متولی، تمام آحاد جامعه در این زمینه مسئولند و باید بر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اهتمام کنند و این کار اگر انجام نپذیرد نیروهای انسانی که ازجمله مؤلفه‌های اصیل قدرت نظام و پشتوانه انقلاب هستند، از دست می‌رود.

 

رئیس هیات امنا مجمع خیرین فرهنگ‌ساز و شهرساز تصریح کرد: اعتیاد یکی از معضلات بسیار خطرناک است، چنان‌که زمانی خانه‌های فرسوده اطراف حرم مطهر پاتوق معتادان بود و ما بازدید و ملاحظه کردیم که گاهی از یک منزل مخروبه تعدادی از معتادان با وضعیتی ناگوار تردد می‌کردند، درحالی‌که همه می‌دانیم این شهر جایگاه سومین حرم اهل‌بیت (ع) است و برای شهر شیراز این وضعیت بسیار نازیباست.

 

دستغیب ادامه داد: متأسفانه منازلی که این افراد در آن بیتوته می‌کنند را برخی دارای ارزش تاریخی و میراثی می‌پندارند درحالی‌که این‌گونه نیست و جز مواردی معدود، بقیه مخروبه هستند و ما البته بر حفظ موارد تاریخی واقعی اصرار داریم، اما اینکه کل بافت را بگویند دست زده نشود آسیب‌زاست.

 

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در زمانی که سِمَت ریاست جمهوری داشتند به ما دستور بازدید از دهکده سلامی را دادند که سرمایه‌ای در آن به‌کار رفته اما به حال خود رها شده بود و بسیار خوب است که این مکان برای نگهداری معتادان و بازگشت آنان به جامعه آماده شود.

 

قائم‌مقام جامعه روحانیت شیراز افزود: بدترین آسیب‌های اجتماعی را می‌توان با مدیریت مناسب سامان داد و البته به‌غیر از مسئولان همه باید احساس خطر کنند و بدانند آسیب، همه خانواده‌ها را تهدید می‌کند.

 

دستغیب در بخش دیگری از سخنان خود به بحث تکدی‌گری اشاره کرد و ابراز داشت: مسئله تکدی‌گری در اسلام به‌شدت نهی شده و نباید رسیدگی به محرومان و انفاق را به‌عنوان مجاز بودن تکدی‌گری تفسیر کرد.

 

وی افزود: مجامع خیرین در سراسر ایران و به‌ویژه در استان فارس فعال هستند و باید در مسئله آسیب‌های اجتماعی نیز به میدان بیایند.

 

تولیت آستان مقدس شاهچراغ (ع) گفت: افرادی که حرفه خود را تکدی قرار می‌دهند گاهی نیاز مادی ندارند و این فعل را انجام می‌دهند که این کار در روایت معادل شراب‌خواری دانسته شده است و البته گاهی در بین مردمان متدین نیز افرادی هستند که ما از این‌ها گلایه داریم و باید متوجه باشند که کسانی که شغل خود را تکدی قرار داده‌اند با کمک‌های ایشان تشویق نشوند.

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *