۱۰ نکته درباره وزرای پیشنهادی روحانی برای کابینه دوازدهم / از ابقای ژنرال ها تا معرفی اولین دهه شصتی

فهرست وزرای پیشنهادی حسن روحانی برای کابینه دوازدهم به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

در فهرست ۱۷ نفره روحانی، از مجموع ۱۷ وزارتخانه ۸ وزیر تغییر کرده و ۹ وزیر از دولت یازدهم باقی ماندند. با توجه به اینکه وزیر علوم نیز تغییر خواهد کرد، به این ترتیب ۵۰درصد وزرا در دولت دوازدهم تغییر می کنند.

به گزارش کانون خبر ایران ،  فهرست کابینه پیشنهادی حسن روحانی به مجلس که توسط حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهور به همراه برنامه ها و سوابق آنها تقدیم مجلس شد ، حاوی چند نکته است:

 

۱- در لیست منتشر شده گزینه پیشنهادی وزارت علوم معرفی نشده است. به نظر می رسد رییس جمهور در این باره هنوز به جمع بندی نرسیده است. پیش از این علی خاکی صدیق رییس دانشگاه خواجه نصیر اعلام کرده بود معرفی او به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت علوم قطعی شده است.

 

۲-  در لیست پیشنهادی وزرا نام هیچ زنی دیده نمی شود. در هفته های اخیر اصلاح طلبان و فعالان مدنی تلاش های فراوانی برای قرار گرفتن نام یک زن در لیست کابینه انجام دادند که به نتیجه نرسید. شهیندخت مولاوردی بیشترین شانس را در این باره داشت. او گزینه پیشنهادی برای وزارت آموزش و پرورش بود. در لیست پیشنهادی وزیر اهل تسنن هم دیده نمی شود.

 

۳- در فهرست ۱۷ نفره روحانی، از مجموع ۱۷ وزارتخانه ۸ وزیر تغییر کرده و ۹ وزیر از دولت یازدهم باقی ماندند. با توجه به اینکه وزیر علوم نیز تغییر خواهد کرد، به این ترتیب ۵۰درصد وزرا در دولت دوازدهم تغییر می کنند.

 

۴- در فهرست معرفی شده وزارتخانه های اقتصادی شاهد بیشترین تغییر بوده اند. گزینه های جدید عبارتند از: آذری جهرمی برای وزارت ارتباطات، کرباسیان، برای وزارت اقتصاد، شریعتمداری برای وزارت صنعت، بیطرف برای وزارت نیرو. وزرای خارجه، اطلاعات، کشور، نفت، کار، راه و شهرسازی، بهداشت، ورزش، جهاد کشاورزی نیز تغییر نکرده اند.

 

۵- در وزارتخانه های فرهنگی نیز تغییرات رخ داده است. عباس صالحی به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت فرهنگ معرفی شده و سید محمد بطحایی برای وزارت آموزش و پرورش، هنوز گزینه پیشنهادی وزارت علوم معرفی نشده است. به این ترتیب به نظر می رسد رییس جمهور نقطعه ضعف دولت را در حوزه اقتصاد و فرهنگ دیده و سعی کرده است دولت را در این دو زمینه ترمیم کند.

 

۶- حسن روحانی در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری وعده جوانگرایی در کابینه را داد. در همین راستا یکی از وزرای پیشنهادی را از متولدین دهه ۶۰ قرار داده است. محمد جواد آذری جهرمی تولد سال ۱۳۶۰ است و ۳۶ سال سن دارد. این مدیر جوان پیش از این معاون زیر ساخت وزارت ارتباطات بوده است. بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت نیز با ۶۵ سال سن مسن‌ترین نامزد پیشنهادی است.

 

۷- در ۴ سال گذشته سه تن از وزرای به عنوان ژنرال های دولت شناخته می شدند. محمد جواد ظریف وزیر خارجه، بیژن زنگنه وزیر نفت و حسن قاضی زاده هاشمی و زیر بهداشت. هر سه این افراد به عنوان گزینه های پیشنهاد وزارتخانه های خود معرفی شده اند. این در حالی است که پیش از این بحث هایی پیرامون کناره گیری زنگنه و هاشمی مطرح شده بود.

 

۸- درسفرهای انتخاباتی حسن روحانی و دوران تبلیغات یکی از خواسته های هواداران او کنار گذاشتن مصطفی پور محمدی از وزارت دادگستری بود که با معرفی علیرضا آوایی برای این سمت، این خواسته هواداران روحانی تحقق یافته است.

 

۹- اصلاح طلبان به عنوان مهمترین گروه حامی حسن روحانی در انتخابات در ماه های اخیر انتقادات بسیاری به عملکرد رحمانی فضلی وزیر کشور او داشتند، آنها انتظار داشتند فرد دیگری به عنوان وزیر کشور به مجلس پیشنهاد شود اما روحانی باز هم به رحمانی فضلی اعتماد کرده است.

 

۱۰- در دولت گذشته سهم اصلاح طلبان از کابینه فقط یک وزیر بود، محمود حجتی. اما در لیست پیشنهادی امروز روحانی دو مدیر اصلاح طلب حضور دارند. محمود حجتی که بازهم برای تصدی وزارت کشاورزی به مجلس معرفی شده است و حبیب الله بیطرف وزیر نیرو دولت اصلاحات که برای تصدی وزارت نیرو به مجلس معرفی شده است. ممکن است در تجدید نظر روحانی در دقیقه نود یک اصلاح طلب دیگر برای تصدی وزارت علوم معرفی شود.

 

 

لیست کابینه پیشنهادی دولت دوزادهم که طی نامه ای توسط حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهوری تقدیم هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی شد ف به شرح زیر می باشد .

 

۱- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: سید حسن قاضی‌زاده هاشمی

 

۲- وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح: امیر سرتیپ امیر حاتمی

 

۳- وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی: علی ربیعی

 

۴- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات: محمد جواد آذری جهرمی

 

۵- وزرات نیرو: حبیب‌الله بیطرف

 

۶- وزارت اطلاعات: حجت الاسلام سید محمود علوی

 

۷- وزارت اقتصاد: مسعود کرباسیان

 

۸- وزارت امور خارجه: محمد جواد ظریف

 

۹- وزارت آموزش و پرورش: بطحائی

 

۱۰- وزارت کشاورزی: محمود حجتی

 

۱۱- وزارت دادگستری: سید علیرضا آوایی

 

۱۲- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: سید عباس صالحی

 

۱۳- وزارت راه و شهرسازی: عباس آخوندی

 

۱۴- وزارت صنعت، معدن و تجارت: محمد شریعتمداری

 

۱۵- وزارت کشور: عبدالرضا رحمانی‌فضلی

 

۱۶- وزارت نفت: بیژن زنگنه

 

۱۷- وزارت ورزش و جوانان: مسعود سلطانی‌فر

 

در این لیست وزیر علوم معرفی نشده است.

روحانی لیست وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم را اعلام کرد

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *