ترسیم سیمای شهید مدافع حرم توسط نقاشان شیرازی

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان در جمع هنرمندان طراح و نقاش عرصه هنرهای تجسمی فارس که درحال خلق اثر چهره محسن حججی، شهید مدافع حرم بودند از این ایثارگر به عنوان چهره ماندگار حوزه فرهنگ و ادبیات یاد کرد.

 

به گزارش کانون خبر ایران از  و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی به افتخار ایثار و فداکاری شهید مدافع حرم، محسن حججی گرد هم آمدند تا به مدت یک هفته در کافه کتاب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، چهره این شهید حوزه فرهنگ و ادبیات را نقش بزنند.

 

بهزاد مریدی دبیر شورای فرهنگ عمومی استان در جمع هنرمندان طراح و نقاش عرصه هنرهای تجسمی فارس که درحال خلق اثر چهره شهید مدافع حرم محسن حججی بودند؛ گفت: این شهید حوزه فرهنگ و ادبیات در ترویج و تبلیغ کتاب فعال بود و در مدرسه‌ها به تبلیغ کتاب می‌پرداخت و از زمره پیشگامان معرفی کتاب در کشور محسوب شده است.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با اشاره به اینکه شهید مدافع حرم، محسن حججی که این روزها شهادت مظلومانه‌اش تیتر رسانه‌های داخلی و خارجی است، گفت: تنها در عرصه دفاع نام‌آور نبود، این شهید والامقام پیش از حضور در جبهه نبرد با تروریست‌های تکفیری، مدتی به کار کتاب‌فروشی و فعالیت در عرصه نشر، همت گماشته بود.

 

مریدی اظهار داشت: شهید محسن حججی، شهید مدافع حرم که مظلومانه به دست گروهک تروریستی تکفیری داعش به شهادت رسید، پیش‌تر در عرصه نشر و کتاب نیز نام‌آور بود. تجربه همکاری با موسسه های نشر و کتابشهر ایران از جمله فعالیت‌های فرهنگی در کارنامه زندگی باعزت این شهید والامقام است.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس بیان داشت: بدون شک جوانان بصیر و آزاده امت اسلامی و به ویژه جوانان مومن و انقلابی ایران زمین، با الگو گیری از این شهید عزیز و سایر مصادیق سلحشوری و ایستادگی، راه آن ها را با صلابت و شکوه بیش از پیش ادامه می دهند و تا نابودی کامل جریان باطل از پای نخواهند نشست.

 

بهزاد مریدی افزود: اینجانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدای سرافراز جبهه حق در عرصه‌های گوناگون، به ویژه شهیدان سلحشور مدافع حرم، خدمت خانواده معزز و محترم این شهید عزیز به سبب تربیت چنین جوان نمونه‌ای تبریک عرض نموده و تداوم راه او را از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

 

برپایه این گزارش، هنرمندان حاضر در این رویداد نقاشانه که به یاد جوانمردی و از خودگذشتگی شهید محسن حججی دست به بوم و رنگ شدند، هریک در نقطه ای مشترک هستند و آن هم تصویری از حس و حالی است که شهید برای رفتن به معراج از خود به جای گذاشته است؛ از این روست که مارال جوانمرد می گوید: نقاشی با تکنیک مدادرنگ و پاستل را به پاس ایثار شهید محسن حججی برگزیده ام. این درحالیست که آرزو پانی نقاش جوان هم با تکنیک های مختلف مدادرنگ و کنته برای بزرگداشت شهید حججی نقاشی کرد.

 

ماهان یوسفی که از تکنیک گچ پاستل و مدادرنگ بهره برده معتقد است: برای اینکه پرتره شهید حججی را خلق کنم نیاز به حس و حالی دارم تا درک آن لحظه به مخاطب به خوبی انتقال یابد. نقاش دیگری که به کشیدن تصویر شهید می پردازد، مریم صادق زاده است که با تکنیک مداد رنگ تصویری خلاقانه از محسن حججی ارایه کرد.

 

از سویی محمد فرمانی دیگر نقاش و مجسمه ساز حاضر در این رویداد هنری هم می گوید: در خلق پرتره شهید از تکنیک مدادرنگ استفاده کردم. البته این کار ممکن است یکی، دو روز به درازا بکشد. وی با اشاره به اینکه در کشیدن این اثر از خلاقیت استفاده می کند افزود: در این اثر تلاش می کنم حال و هوای شهید بیشتر احساس شود.

 

در عین حال، محمدعلی عباسی هم در این رویداد از سبک طراحی با مداد و سیاه قلم استفاده برده است. وی پیرامون طراحی چهره توضیح داد: در طراحی چهره شبیه سازی از اهمیت برخوردار است تا حس و حال آن به بیننده منتقل شود. این نقاش جوان در ادامه گفت: تباین بین سفیدی کاغذ و سیاهی ذغالی که مورد استفاده قرار می گیرد، حس و حالی که از چهره درک می کنیم را به بیننده منتقل می سازد.

 

گفتنی است، جوانی که تیرماه ١٣٧٠ در اصفهان به‌دنیا آمد و مردادماه ١٣٩٦ در سوریه به شهادت رسید. حالا همه جا پر است از قصه رشادت جوانی دهه هفتادی که ایمان و عشق روئین‌تن‌اش کرده ؛جوانی که آرزویش شهادت بوده. آرزویی که حالا یک طور خاص، یک شکل غریب، رنگ حقیقت گرفته؛ محسن سرش را داده و بال درآورده و پرواز کرده سمت آسمان. شهید حججی پیش از سفر به سوریه نیز با حضور در اردوهای جهادی علاوه بر مبارزه با نفس، خودسازی و تهذیب روح خویش، نقشی ارزنده و فراموش‌ناشدنی در تقویت و گسترش ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از خود برجای گذاشته است. بسیاری از روستاهای دورافتاده کشورمان یاد و خاطره فعالیت‌های جهادی این شهید مظلوم را برای همیشه تاریخ در سینه خود حفظ خواهند کرد

.

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *