مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس خبر داد: تشکیل ستاد پیشگیری و اطفای حریق در ادارات منابع طبیعی استان فارس

 مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس از تشکیل ستاد پیشگیری و اطفای حریق در اداره های منابع طبیعی شهرستانهای استان فارس خبر داد.

مهرزاد بوستانی در نشست هماهنگی اطفای حریق منابع طبیعی استان فارس اظهار داشت : شناسایی کانون های بحرانی و حادثه خیز، بکارگیری قرق بان توسط مرتعداران و دامداران در اراضی منابع طبیعی، تامین و توزیع وسایل اطفای حریق، از مهمترین اقدامات حفاظتی این اداره کل برای مهار حریق در اراضی ملی در سال جاری است.

مهرزاد بوستانی افزود: با همکاری مردم، جوامع محلی و هم افزایی با دستگاه های ذی ربط، در سال جاری شاهد کمترین وقوع آتش سوزی در عرصه های ملی استان فارس بوده ایم .

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس خاطرنشان کرد: امیدواریم این اقدام ها موثر واقع شود و موجب پیشگیری و کاهش خسارات وارده به  عرصه های منابع طبیعی استان در تمام سال شود.  

عرصه های جنگلی کشور از طریق ماهواره حفاظت می شود

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری نیز در این نشست گفت: عرصه های جنگلی و منابع طبیعی کشور به ویژه در مناطق سخت گذر در برابر حوادثی نظیر آتش سوزی و تعرض های عمدی از طریق پایش ماهواره ای حفاظت می شود.

سرهنگ پاسدار قاسم سبز افزود: از این پس با استفاده از سامانه ارتباطی دیجیتال و پایش ماهواره ای، بدون حضور نیرو در عرصه های جنگلی و منابع طبیعی می توان کانون آتش سوزی در اراضی ملی را رصد کرد و اقدامات اولیه را برای مهار آتش انجام داد.

وی ادامه داد: با بهره گیری از این سامانه هوشمند، تمام مناطق حادثه خیز به ویژه در نقاط سخت گذر و دور از دسترس کنترل و تا حد قابل توجهی از تعرض به اراضی ملی و وقوع آتش سوزی پیشگیری می شود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری بیان کرد: همچنین پوشش ارتباطی خوب در عرصه های منابع طبیعی از طریق موقعیت یاب (GPS) و رصد اطلاعات جزیی نقاط کور نیز از جمله قابلیت های این سامانه هوشمند حفاظتی به شمار می آید.

سبزعلی اظهار داشت: افزون بر این با هدف حفاظت هر چه بیشتر از اراضی ملی، تا پایان سال ۹۶ تعداد قابل توجهی خودرو آتش نشانی برای اطفای حریق در عرصه های منابع طبیعی اختصاص می یابد.

وی، اعتبار مورد نظر برای تجهیزات انفرادی را ۱۲۰ میلیارد ریال و اعتبار اختصاص یافته برای تامین سامانه های ارتباطی جدید را ۱۸۰میلیارد ریال اعلام کرد.

این مقام مسئول، با اشاره به کمبود شدید نیروی حفاظتی برای اراضی ملی کشور، بیان داشت: نبود ساختار تشکیلاتی مناسب نیروهای حفاظتی یکی از مهمترین مشکلات موجود برای حفاظت کامل از این عرصه هاست.

سبزعلی ادامه داد: هم اینک برای حفاظت از ۱۳۵میلیون هکتار از منابع طبیعی کشور تنها چهار هزار نیروی حفاظتی وجود دارد و این مساله علاوه بر ایجاد مشکلات فراوان برای حراست از این عرصه ها با استاندار های حفاظتی جنگلبانی سایر کشورها نیز فاصله زیادی دارد.

او گفت: بر این باوریم که با برنامه ربزی اصولی و زیربنایی و همچنین بهره گیری از مشارکت های مردمی، جوامع محلی و تشکل های مردم نهاد می توان جلو بسیاری از تخریب ها و آسیب های وارده به عرصه های منابع طبیعی را گرفت.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، بر لزوم فرهنگ سازی در بین مردم برای احیا و حفاظت از عرصه های جنگلی تاکید کرد و اظهار داشت: حمایت و پشتیبانی سایر دستگاه ها از منابع طبیعی و هماهنگی با این مجموعه نیز می تواند به قانونمند شدن ضوابط این سازمان در اجرای وظایف اصلی خود در حفاظت بهتر از عرصه های ملی کمک کند.

وی افزود: منابع طبیعی به تنهایی قادر به رفع مشکلات در این حوزه وسیع نیست به همین سبب همه دستگاه های مربوطه در این عرصه باید وارد عمل شوند تا مشکلات موجود برطرف شود.

 تخصیص ۲۰ میلیارد ریال برای حوزه اطفای حریق فارس

مدیر کل مدیریت بحران استانداری فارس هم در این نشست اظهار کرد: با پیگیریی هایی که انجام شد، سهم استان فارس از اعتبارات استانی برای اطفای حریق افزایش یافت و ۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات سه درصد درآمد نفت و گاز برای انجام فعالیت های اطفای حریق عرصه های طبیعی این استان تخصیص داده شد.

حسن فیاض پور افزود: استفاده از نیروهای آموزش‌ دیده، مجرب و همچنین بهره گیری از دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند حفاظتی برای حراست از اراضی ملی بسیار حائز اهمیت است.

او بیان کرد: خوشبختانه امسال شاهد کمترین تعرض به اراضی دولتی و همچنین بروز آتش سوزی در اینگونه اراضی در استان فارس بوده ایم اما انتظار می‌رود با برنامه ریزی جامع، حفاظت مطلوب تری از اراضی ملی صورت گیرد.

 

 

 

.

انتشار خبرها در جوامع مجازیOne thought on “مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس خبر داد: تشکیل ستاد پیشگیری و اطفای حریق در ادارات منابع طبیعی استان فارس

  1. زهرا

    سلام 

    من یه ایده دارم که میشه با کمترین هزینه جنگلهای بلوط زاگرس را از بیماری پوسیدگی ذغالی نجات داد. لطفا اگر در این باره مشتاق شدید لطفا به ایمیل شخصیم پیغام بگذارید. مهندس زهرا محمودی کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی از دانشگاه شمال.

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *