تضمین توسعه پایدار اکوتوریسم مستلزم مشارکت جوامع محلی است

معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس تضمین توسعه پایدار اکوتوریسم را مستلزم مشارکت جوامع محلی دانست و افزود: برای حصول به پایداری در اکوتوریسم درگیرکردن جمعیت های بومی در مدیریت اکوتوریسم و حفاظت از منابع طبیعی و فرهنگی اجتناب ناپذیر است.

 

به گزارش کانون خبر ایران به نقل ازاداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، مهندی رستمی، معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس در جلسه کمیته گردشگری طبیعی گفت: منطقه حفاظت شده آبشار مارگون، نمود بارز تجلی ارزشهای ویژه اکولوژیکی، محیطی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و جذابیت های گردشگری در منطقه طبیعی است و در صورتی که با توجه به نیازهای گردشگران امروز همگام گردد، به سند راسخ پایداری منطقه بدل می شود.

رستمی با بیان اینکه وجود برنامه های آموزشی ، فرهنگی و مدیریتی جهت جذب مشارکت جوامع محلی در حفاظت از منظر طبیعی آبشار بسیار ضروری است، ادامه داد: مردم نقش تعیین کننده و تاثیرگذاری در صیانت و حفاظت از جاذبه های بکر این منطقه طبیعی خدادادی دارند چراکه مشارکت مردم مساوی با موافقت در تصمیمات کلان است.

وی افزود: جوامع محلی باید در مالکیت، برنامه ریزی، اجرا و کنترل پروژه های اکوتوریسم نقش موثر داشته باشند زیرا نسبت به فشارهای وارده بر محیط زیست طبیعی خودحساس هستند و فعالانه در ساماندهی و اجرای فعالیت های مرتبط اکوتوریسم مشارکت می کنند.

معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس ایجاد تاسیسات زیرساختی گردشگری در منطقه مارگون را مستلزم بررسی کارشناسانه و دقیق دانست و  افزود: ایجاد هر گونه تاسیسات گردشگری باید با ملاحظات زیست محیطی و بوم شناسی صورت گیرد.

رستمی اضافه کرد: در کنار برنامه ریزی و سیاست گذاری در حوزه گردشگری طبیعی باید نظارت مداوم از تفرجگاههای طبیعی صورت گیرد.

 

 

               

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *