۵۰ تا ۶۰ ساله های استان فارس براي غربالگري سرطان روده بزرگ به پزشك خانواده خود مراجعه کنند

مراقبان سلامت منطقه مركز خدمات جامع سلامت احمدبن موسي(ع) با غربالگري سرطان كولوركتال(روده بزرگ)، آشنا شدند.

به گزارش کانون خبر ایران ، مسوول واحد مبارزه با بيماري هاي غيرواگير مركز بهداشت شهدای والفجر شیراز، با اشاره به اجرای طرح ايراپن(بسته جامع بيماري هاي غيرواگير)، گفت: بيماري هاي غيرواگير، مسوول بيش از ۵۳درصد بار بيماري ها در سراسر جهان هستند و در ايران نیز بيش از ۷۶درصد بار بيماري ها به بيماري هاي غيرواگير اختصاص دارد.

دکتر "نگار میرزاد" با بیان اینکه پايه پيشگيري از بيماري هاي غيرواگير، شناسايي عوامل خطر اوليه و پيشگيري و مهار اين عوامل است، اضافه کرد: بيماري هاي غيرواگير از مهم ترين موانع توسعه كشورها هستند و هزينه هاي سرسام آور ناشي از اين بيماري ها، هر نظام بهداشتي و درماني را با چالش هاي زیادی روبرو مي کند، به همين دليل سازمان جهاني بهداشت، مهار اين بيماري ها و عوامل زمينه ساز آنها را به عنوان هدف اصلي براي كاهش ۲۵درصد مرگ و مير ناشي از بيماري هاي غيرواگير تا سال ۲۰۲۵ تعيين كرده است.

او افزود: به همين دلیل سازمان جهاني بهداشت در سال ۲۰۱۳ میلادی، برنامه اقدام جهاني ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ را شامل ۹ هدف و ۲۵ شاخص براي كنترل چهار بيماري عمده غيرواگير شامل بيماري هاي قلبي عروقي، ديابت، سرطان ها و بيماري هاي تنفسي و همچنين كاهش عوامل خطر چهارگانه دخانيات، فعاليت بدني کم، تغذيه نامناسب و الكل، در اختيار جهانيان قرار داد و پس از آن اقدامات عملي را كه مي تواند كشورهاي مختلف دنيا را براي رسیدن به اين اهداف هدایت کند، به آنان پيشنهاد کرد.

مسوول واحد مبارزه با بيماري هاي غيرواگير مركز بهداشت شهدای والفجر، ادامه داد: در حال حاضر، شناسايي و مراقبت بيماران قلبي عروقي، ديابتي و داراری پُرفشاري خون به صورت جدي در حال انجام است و با ابلاغ دستور کار غربالگري سرطان كولوركتال(روده بزرگ) در جامعه هدف، اين امر مهم نيز با جديت در حال پيگيري است.

دكتر ميرزاد، به تمامي افراد 50 تا ۶۹ ساله توصيه كرد که برای انجام غربالگري سرطان كولوركتال، به مراقبان سلامت پزشك خانواده خود مراجعه كنند.

در ادامه، كارشناس بيماري هاي غيرواگير مركز بهداشت شهدای والفجر شیراز، گفت: سالانه هزاران مورد ابتلا به سرطان در ايران و ميليون ها مورد در جهان رخ مي دهد كه در صورت تشخيص به موقع و زودهنگام، تومور در مراحل ابتدایی و محدود بوده، در نتيجه درمان آن آسان تر و امكان مهار و بهبود كامل آن بسيار زياد است.

"زهرا تجلي" افزود: ميزان بروز ساليانه سرطان در سال ۲۰۱۲ ميلادي، چهارده ميليون نفر بوده است كه تا سال ۲۰۳۰ ميلادي به حدود ۲۵ ميليون نفر می رسد، يعني در مدت كوتاهي بروز سرطان نزديك به دو برابر مي شود، همچنين مرگ و مير ساليانه از هشت ميليون نفر در همين مدت به سیزده ميليون نفر مي رسد و هفتاد درصد از اين افزايش، در كشورهاي در حال توسعه رخ مي دهد؛ در ايران سالانه بيش از نود هزار نفر مبتلا به سرطان مي شوند كه اين عدد تا سال ۲۰۳۰ ميلادي(۱۴۰۹شمسی) با افزايش حدود هشتاد درصدي، به بيش از ۱۶۰ هزار نفر می رسد.

او اضافه کرد: žافزايش اميد به زندگي و تعداد سالمندان(بروز سرطان با افزايش سن، افزايش مي يابد)، تغيير در شيوه زندگي مانند افزايش مصرف دخانيات، غذاهاي چرب و پُركالري، كم تحركي و žعوامل محيطي مانند افزايش مصرف سوخت هاي فسيلي، از مهم ترين دلايل براي افزايش بروز سرطان در ايران و جهان است.

این کارشناس بیماری های غیرواگیر،  مهم ترين دليل بهبود در بقاي بيماران، علاوه بر درمان هاي موثرتري كه پيدا شده است را افزايش آگاهي مردم و ارتقای روش هاي تشخيص زودهنگام دانست و گفت: حتي براي كساني كه احتمال بهبودي آنها كم است، شانس زنده ماندن در زمان تشخيص زودتر، بيشتر می شود.

او افزود: به همین منظور غربالگري سرطان روده بزرگ براي گروه سني ۵۰ تا ۶۹ سال انجام مي شود؛ در حال حاضر اين غربالگري در منطقه مركز خدمات جامع سلامت احمدبن موسي(ع) با ارزيابي فردي، سابقه خانوادگي و ثبت در سامانه سيب از سوی مراقب سلامت و سپس ارجاع به آزمايشگاه براي انجام آزمايش خون مخفي در مدفوع به صورت رايگان انجام مي شود و در مناطق ديگر شهرستان، اين غربالگري با هزينه شخصي در حال انجام است.

لازم به ذکر است که اين برنامه آموزشي، در سالن آموزش مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز، برگزار شد.

پایان خبر

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *