عشایری ، عضو هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران؛ دولت وظیفه خود می داند که به محلات موردهدف باز آفرینی نگاه تقویت کننده داشته باشد

عضو هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفت: دولت وظیفه خود می داند که در جریان خدمت رسانی به محلات مورد هدف باز آفرینی که نیازمند توجه خاص دولتی هستند نگاه تقویت کننده داشته باشد.

به گزارش کانون  خبر ایران از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان فارس مهندس هوشنگ عشایری با حضور در مراسم آغاز عملیات احداث شبکه فاضلاب شهرک مهدی آباد شیراز ، افزود: ۱۹ میلیون نفر جمعیت در سراسر ایران ساکن محلات هدف باز آفرینی هستند که شامل محلات تاریخی در بافت شهر و محلات حاشیه شهرها سکونت گاههای غیر رسمی است.

وی متذکر شد ۱۱ میلیون از ۱۹ میلیون نفر در حاشیه شهرها و سکونت گاههای غیر رسمی و ۸ میلیون نفر در بافت های ناکار آمد میانی و بافت تاریخی شهرها زندگی میکنند.

مهندس عشایری با اشاره به رویکرد دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه شهرسازی  گفت: رویکرد دولت تدبیر و امید به سمت جریان سازی و باز آفرینی در محلات مورد هدف است.

وی تصریح کرد: به جای اینکه شهر را در نقاط جدید شهری ببینیم و مردم را به محلاتی که وجود نداشتند بکشانیم یعنی زمین به محدوده شهر اضافه کنیم و شهر را در سمت افقی توسعه بدهیم انتظار دولت این است که حرکت به سمت و سوی بافت قدیم و بافت ساخته شده برای احیاء و باز زنده  سازی آنها صورت پذیرد.

مهندس عشایری در ادامه خاطر نشان ساخت : برای این موضوع و نگاه خاص دولت و تقویت این نگاه در سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ سندی تنظیم و برنامه جامعی برای پرداخت به موضوع که باز زنده سازی و احیاء محلات مورد هدف باز آفرینی می باشد تدوین شد و به تمام نهادهای مرتبط که شامل وزارت کشور ، وزارت بهداشت و درمان، وزارت راه و شهرسازی ، وزارت نیرو و ساکنین این محلات ابلاغ گردید و می بایست بر اساس این سند و برنامه پیش روند.

وی اذعان داشت در دو سال دوم یعنی ۹۵ و ۹۶ فعالیت اجرایی آغاز شده و در سال گذشته نزدیک به ۴۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان توسط شرکت عمران و بهسازی شهری ایران اجرا گردید که این رقم امسال به ۶۸۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۶۴۰ میلیارد تومان رسیده است و این نشاندهنده این است که دولت در این خصوص نگاه ویژه ای دارد و ریاست محترم جمهور در مجلس نیز بر این مهم که باید در این محلات بی وقفه کار کرد تاکید کرد.

مهندس عشایری عضو هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران افزود: تا سال ۱۴۰۰ باید خدمات شهری این محلات را هم از نگاه کالبدی و هم از نگاه فرهنگی اجتماعی ، اقتصادی برسانیم به میانگین شهری همان شهر و این اتفاق فقط زمانی می تواند رخ دهد که نگاه برنامه جامع مشترک به این برنامه وجود داشته باشد یعنی تمام دستگاههای مرتبط باید مسئولانه در این مناطق کار کنند.

در ادامه مراسم آغاز عملیات شبکه فاضلاب شهرک مهدی آباد مهندس تکاور مدیر کل راه و شهرسازی فارس نیز گفت: در شهر شیراز ۳۰ محله مطالعه شده که نیاز به باز زنده سازی دارد و باید مشکلات آن حل شود و ۱۰ محله از این تعداد انتخاب و در اولویت قرار گرفته است.

وی اذعان داشت: شبکه فاضلاب مهدی آباد در راستای محرومیت زدایی محله مهدی آباد آغاز شده و اعتبارات آن که ۵/۴ میلیارد تومان می باشد توسط وزارت راه و شهرسازی تامین گردیده است.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس وضعیت فاضلاب این محله را بسیار نامناسب خواند و تصریح کرد: وضعیت فاضلاب محله مهدی آباد بسیار نا مناسب می باشد که نیازمند است این پروژه به سرعت اجرا گردد تا این محله از این وضعیت خارج شود.

مهندس تکاور اضافه کرد: ۵۰۰۰ متر لوله گذاری در این پروژه صورت خواهد پذیرفت و همزمان با این پروژه ۴ خانه محله نیز در شهر شیراز عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

وی با اشاره به تخصیص مناسب شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به شهر شیراز گفت: ۸۵ میلیارد ریال توسط شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به اجرای پروژه های مختلف در سال جاری در شهر شیراز اختصاص داده است.

در پایان مدیر کل راه و شهرسازی با اشاره به زمان ۱ ساله احداث شبکه فاضلاب اظهار امیدواری کرد که ما تلاش می کنیم این پروژه کمتر از ۱ سال به بهره برداری برسد و نظارت بر این پروژه توسط آبفای شیراز انجام خواهد شد

 

.

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *