قرار گرفتن در جمع دوستان و خانواده؛ پادزهر افسردگی

 

کارگاه تکنیک های شاد زیستن، ویژه بیماران تالاسمی، با هدف ارتقای مهارت های زندگی و به همت واحد روانشناسی بیمارستان شهید آیت الله دستغیب در بخش کولیز (تالاسمی) این بیمارستان برگزار شد.

به گزارش کانون خبر ایران ، "مریم بنایی" روانشناس بالینی بیمارستان شهید آیت الله دستغیب، در کارگاه شاد زیستن با اشاره به مدبریت، کنترل و ابراز صحیح احساسات و هیجان ها از جمله ترس، خشم، خجالت و غم، گفت: غم و اندوه هیجانی است که به طور طبیعی برای همه ما پیش می آید و نوعی مکانیسم دفاعی برای تحمل وقایع ناخوشایند زندگی است، اما زمانی که غم به صورت افراطی ابراز شود، می تواند منجر به شکل گیری افسرگی بالینی در افراد شود.

او نشانه های افسردگی را از دست دادن اشتها، اختلالات خواب، کاهش انرژی، احساس خستگی، بی ارزشی و احساس گناه و عدم لذت از امور و حمایت های گذشته عنوان کرد: چنانچه این علائم بیش از دو هفته در فرد ادامه داشت، لازم است که به روانشناس و در صورت لزوم برای درمان به روانپزشک مراجعه شود.

روانشناس بالینی بیمارستان شهید دستغیب ادامه داد: افسردگی را سرماخوردگی روانی نیز می نامند، زیرا همه افراد در طول سال ممکن است دچار آن شوند، بنابراین باید غم و گوشه گیری را جدی گرفت و برای درمان به موقع آن اقدام کرد و در این راه نخستین عامل کمک کننده به فرد، خود اوست.

او همچنین عوامل مختلفی چون عوامل ارثی، تغییرات هورمونی، از دست دادن عزیزان و اتفاق های ناگوار را از علت های ایجاد افسردگی خواند و افزود: یکی از پادزهرهای افسردگی، قرار گرفتن در جمع دوستان و خانواده و اجتناب از تنهایی و انزواست، با تغیبر افکار خود نسبت به اتفاقات گذشته و درس گرفتن از آنها به عنوان تجربه و نیز کمالگرا نبودن در خصوص امکانات موردنیاز برای شاد بودن، می توانیم از حداقل های موجود در زندگی شخصی خود بهره بگیریم و از آنها لذت ببریم.

بنایی همچنین داشتن برنامه منظم بیداری صبحگاهی سر  یک ساعت مشخص، قرار گرفتن در معرض نور خورشید روزانه به مدت ۲۰ دقیقه، پیاده روی و ورزش روزانه و انجام حرکات کششی، قرار گرفتن در جمع، تماشای فیلم های شاد و گوش دادن به آهنگ آرامبخش، تماشای طبیعت و تصاویر چشم نواز و انجام امور مورد علاقه از جمله نقاشی کردن، بیرون رفتن، خرید کردن را از جمله راهکارهای افزایش احساس نشاط و دوری از افسردگی برشمرد.

کارگاه تکنیک های شاد زیستن، با حضور بیماران تالاسمی و خانواده های آنان در بخش کولیز بیمارستان شهید آیت الله دستغیب برگزار شد.

پایان خبر

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *