سفر آیت للله هاشمی شاهرودی به عراق؛ سیاسی یا زیارتی؟

سفر آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام به عراق و میهمانی‌ها و میزبانی‌های وی طی روزهای گذشته مورد توجه رسانه های خبری داخلی و بین المللی قرار گرفته است.

به گزارش کانون خبر ایران ، روزنامه اعتماد در همین رابطه با گزارشی تحت عنوان میهمانی‌ها و میزبانی‌های مجمع، در دوران هاشمی جدید نوشت: تحرکات آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی که مرداد ماه امسال به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد، در بیرون از مرزهای ایران آغاز شد.

هنوز جلسه مجمع جدید به ریاست هاشمی شاهرودی برگزار نشده بود که رییس و دبیر مجمع تشخیص برای دیدار با تعدادی از مقامات عراقی و برخی مراجع شیعه به این کشور سفر کرده و در طول مدت اقامتش در آنجا با حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، نوری‌المالکی معاون رییس‌جمهور، سیدعمار حکیم رییس ائتلاف ملی و اقشار مختلف مردم کربلا و گروه‌های سیاسی و اجتماعی عراقی دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

 

اما آنچه از زمان خبری شدن این سفر مطرح شد، بحث سیاسی یا زیارتی بودن آن است؛ موضوعی که رسانه‌های خارجی به آن از موضع سیاسی پرداختند و یک هدف را برای انجام این سفر برشمردند و آن اینکه ایران سعی می‌کند از پیامدهای منفی جدایی عمار حکیم از مجلس اعلای عراق بکاهد و هاشمی‌شاهرودی با این سفر می‌کوشد تا شعار وحدت در صف شیعیان عراق را مطرح کند.

 

 اما با انتشار اخباری از این دست، دفتر آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی با صدور بیانیه‌ای، سفر اخیر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به عراق را غیررسمی خواند و عنوان کرد: «بدین‌وسیله دفتر حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی اعلام می‌دارد، سفر ایشان به عراق، سفری غیررسمی است و به منظور زیارت عتبات عالیات و مرقد مطهر ائمه اطهار (سلام‌الله علیهم اجمعین) صورت گرفته است و آنچه برخی رسانه‌ها اعلام کرده‌اند، اساسا فاقد صحت است

 

هرچند دفتر آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی از غیررسمی بودن سفر او به عراق می‌گوید، اما رییس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، در داخل ایران نیز میزبان مردمانی است که راهی خیابان پاستور می‌شوند تا دیداری با او تازه کنند.

دیدارهایی که اگرچه در سال‌های پیش هم با رییس مجمع صورت می‌گرفت، اما برای مردی که به تازگی سکاندار مجمع تشخیص مصلحت نظام شده جالب توجه است.

به خصوص آنجا که او از زیارت عتبات عالیات بازگشته و به همین بهانه و همچنین به مناسبت عید سعید غدیرخم، جمعی از شخصیت‌ها و مسوولان نظام، علما، روحانیون و اقشار مختلف مردم به دیدارش می‌شتابند.

دیدارهایی که سوژه گزارش ایلنا شده است ، این خبرگزاری در اخبار روزگذشته خود آورده است : صبح روز سه شنبه ۲۱ شهریور ۹۶ جمعی از مسوولان نظام، علما، روحانیون و اقشار مختلف مردم با حضور در دفتر آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی برای تبریک عید غدیرخم با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کردند و فرارسیدن عید ولایت را به ایشان تبریک گفتند.

در این دیدار همچنین میهمانان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، بازگشت آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی از سفر زیارتی به عتبات عالیات را خیرمقدم گفتند و سلامت و توفیق ایشان را در انجام مسوولیت‌های محوله از سوی مقام معظم رهبری در جایگاه ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستار شدند.

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *