جهانگیری : دولت در ۶ ماهه اول سالجاری یک ونیم میلیون شغل ایجاد کرده است / او در انتخابات ریاست جمهوری قالیباف را به دلیل اعلام وعده ایجاد یک ونیم میلیون شغل در سال فریبکاری خوانده بود

در ایام انتخابات ریاست جمهوری امسال بود که محمدباقر قالیباف اعلام نمود، اگر رأی بیاورد در دوره چهار ساله ریاست خود بر قوه مجریه حدود ۵ میلیون شغل ایجاد خواهد کرد. در همان زمان اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، ایجاد چند میلیون شغل را غیرعملی و در راستای فریب دادن مردم دانست. سؤال مطرح این است، آیا ادعای ایجاد چند میلیون شغل در ۴ سال برای فریب مردم بوده یا واقعاً امکان پذیر بوده؟!

 

به گزارش کانون خبر ایران از تابناک ، بیکاری از آن جمله معضلاتی است که تقریباً گریبان همه خانوارهای ایرانی را گرفته و از همین رو در دوران انتخابات ریاست جمهوری تقریباً تمام کاندیداها به آن اشاره می کردند و راهکارهایی را نیز جهت از بین بردن این معضل ارائه می دادند. در این بین، محمدباقر قالیباف بعد از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم در جمع خبرنگاران حضور یافت و گفت: امروز من متعهد می‌ شوم و با توکل به خداوند منان و به پشتوانه شما، دولت مردم را تشکیل می ‌دهم و در دوره چهار ساله با انقلاب اقتصادی درآمد کشور را به دو و نیم برابر افزایش، ۵ میلیون شغل ایجاد کرده و نظام مالیاتی را به نفع ۹۶ درصد مردم تغییر دهم. از همه مهم ‌تر برنامه مدون و دقیق برای حل مشکلات فوری قشرهای کم درآمد اجرا خواهم کرد.

 

بعد از این اظهارات قالیباف، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و یکی دیگر از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به این سخنان گفت: ظرفیت اقتصاد مشخص است که چه مقدار شغل می توان ایجاد کرد؛ بنابراین، کسی که بگوید چند میلیون شغل ایجاد می کنم، معلوم است می خواهد مردم را فریب دهد!

 

قبل از بررسی اینکه آیا ادعای ایجاد چند میلیون شغل در چهار سال به منظور فریب مردم بوده یا اینکه واقعا امکان پذیر می باشد، ذکر این نکته ضروری است که در پایان برنامه ششم توسعه (سال ۱۴۰۰) نرخ بیکاری کشور باید به ۸.۶ درصد برسد و این امر در شرایطی رخ خواهد داد که کشور سالانه ۹۶۰ هزار شغل ایجاد کند؛ یعنی طی ۴ سال باید ۳ میلیون و ۸۴۰ هزار شغل ایجاد شود؛ بنابراین، ایجاد چند میلیون شغل، طبق اسناد بالادستی کشور از وظایف دولت بوده و باید این کار صورت گیرد.

 

بعد از گذشت چند ماه از انتخابات ریاست جمهوری و واکنش اسحاق جهانگیری به صحبت های محمدباقر قالیباف در مورد ایجاد ۵ میلیون شغل در چهار سال، این بار خود اسحاق جهانگیری در روز ملی استاندارد اعلام کرد، شش ماهه اول امسال حدود ۱.۵ میلیون شغل ایجاد شده است.

وی اظهار داشت: در فصل بهار امسال ۷۰۳ هزار شغل و در فصل تابستان نیز ۷۹۵ هزار شغل ایجاد شده است. ارقامی که توسط رئیس مرکز آمار ایران و همچنین وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز تأیید شدند.

 

امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار ایران امروز مورخه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۶ طی مصاحبه ای اظهار داشت: به ترتیب از بهار و تابستان سال گذشته تا به امسال  700 و ۷۹۰ هزار شغل ایجاد شده است. همچنین علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در جلسه شورای عالی اشتغال عنوان نمود که در پنج ماهه نخست سال جاری حدود ۴۲۷ هزار و ۹۹۱ دفترچه بیمه صادر شده است و با توجه به اینکه در ازای هر دو شغل رسمی یک شغل غیررسمی ایجاد می شود، می توان گفت که حدود ۷۰۰ هزار شغل از تابستان سال گذشته تا تابستان امسال ایجاد شده است.

 

بنابراین مطابق با آنچه اسحاق جهانگیری با استناد به آمار مرکز آمار ایران بیان نموده و توسط رئیس مرکز آمار ایران و همچنین وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی تأیید شده است، وقتی که دولت قادر است در شش ماه ۱.۵ میلیون شغل ایجاد کند، ایجاد ۵ میلیون شغل در ۴ سال امری غیرطبیعی نبوده و برای فریب مردم بیان نشده است.       

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *