آيت‌الله دستغيب : فرصت جواني بهترين دوران براي كسب علم و معنويت است

تولیت آستان مقدس احمدبن موسی الکاظم شاهچراغ(ع) گفت: فرصت جوانی بهترین فرصت کسب علم و معنویت است، همان‌طور که با گذشت جوانی فرصت علم‌آموزی می‌گذرد، فرصت تحصیل اخلاق و معنویت نیز از دست می‌رود .

 

به گزارش کانون خبر ایران به نقل از روابط عمومي توليت مقدس آستان احمدي و محمدي(ع) در جمع دانشجویان جدید الورود دانشگاه شیراز با بیان این که علم با تمام ابعادش می‌تواند راهنمای انسان به سمت کمال باشد، گفت: خداوند می‌فرمایند «يَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ وَالَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ » خداوند کسانی را که ایمان آورده اند و کسانی را که علم به آنان داده شده درجات عظیمی می بخشد، اين يعني رفعت داديم كساني كه داراي علم و ايمان هستند .

 

آيت‌الله دستغيب گفت: ايمان و علم از لوازم کمال انسان است، اما باید راه و رسم رسیدن به کمال را فهمید؛ وحی الهی به ما این‌طور یادآور گردیده و تذکر می دهد که ایمان، معنویت، اخلاق و علم با تمام ابعادش از عناصر اصلی میل به کمال هستند .

 

مسئول مدرسه علمیه رضویه شیراز با بیان این که بهترین موقعیت و فرصت عمر، مقطع جوانی است، تأکید کرد: تا کسی جوانی را از دست ندهد متوجه این نمی‌شود که چه موقعیت با ارزشی را از دست داده و از نظر آیین مقدس اسلام و روایات اسلامی بیان شده که در عالم آخرت و قیامت از انسان‌ها سؤالاتی می‌شود که یکی از این سؤالات طریقه گذراندن جوانی است .

 

او ادامه داد: این مسئله ای مهم و هشداری برای همه جوانان است تا بدانند موقعیت و فرصت بزرگی در اختیارشان قرار دارد. اگر ما بحث علم و معنویت را در کنار هم مطرح می‌کنیم این به مثابه دو بال رشد و تکامل انسان می باشد و اگر یکی نباشد پیشرفت موثر و نافعی رخ نمی دهد .

 

قائم مقام جامعه روحانیت شیراز با بیان این که همه علوم می‌توانند نافع یا ضارّ باشند، گفت: علم می‌توانند به انسان نفع ببخشد و یا به انسان ضرر برساند، بنابراین باید توجه داشت که چه علومی را باید آموخت و در چه شرایطی نافع است .

 

آیت‌الله دستغیب با بیان اینکه علوم حوزوی نیز در همه رشته‌ها و بخش‌های تخصصی آن می‌تواند نافع یا مضر باشد افزود: اگر این علوم با اخلاق و معنویت همراه شود نافع است، به این معنی که انسان از علم به عنوان یک ابزار و بهترین وسیله می‌تواند در فضای آرام درونی و قلبی استفاده کند و پیشرفت داشته باشد و از علمش به بهترین وجه در این دنیا استفاده کند و همین مطلب به تمامه در علوم دانشگاهی نیز وارد است .

 

نماینده مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه هر شخص در هر جایگاهی که هست باید متقی باشد، افزود: تقوا و ورع یعنی آنچه که برای شما مفسده دارد و تحت عنوان گناه از طرف خداوند به وسیله پیامبرش به شما اعلام شده است از آن اجتناب کنید و به آنچه برای شما مصلحت تامه دارد یعنی امور واجبه‌ای که از جانب خدا و پیامبرش به شما ابلاغ شده است عمل کنید .

 

او گفت: هر کس بنگرد که برای فردایش یعنی قیامت چه به صلاح است و چکار برای قیامت و آخرتش انجام داده است و این امر مهمی است.

 

آيت‌الله دستغيب گفت: از همین آغاز دانشگاهی شدن و دانشجو شدن شما که ان‌شاءالله توأم با سلامت و موفقیتتان باشد فراموش نکنید که فرصت علم‌آموزی به جای خود و لازم، فرصت کسب معنویت و اخلاق یک فرصت گذراست.

 

انتهای پیام


 

آيت‌الله دستغيب :

فرصت جواني بهترين دوران براي كسب علم و معنويت است

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *