نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب،شکست دیگری برای عربستان

نشست فوق العاده وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب، دیشب در حالی در قاهره به کار خود پایان داد که بسیاری از کارشناسان این نشست را بازتاب دهنده اختلاف های داخلی، ناموفق و در بردارنده اتهامات همیشگی به ایران و حزب الله بدون نتیجه عملی دانستند.

به گزارش کانون خبر ایران به نقل از ایرنا، با وجود اینکه از چند روز پیش گمانه زنی هایی درباره نشست روز یکشنبه وزیران خارجه اتحادیه عرب و تصمیمات احتمالی در این نشست مانند تعلیق عضویت لبنان در اتحادیه مطرح می شد، بیانیه پایانی این نشست فاقد هرگونه اقدام عملی برای مقابله با آنچه «دخالت های ایران و حزب الله در کشورهای عربی و حمایت از گروه های تروریستی» نامیدند بود.

این نشست که یکشنبه شب در قاهره به کار خود پایان داد به دعوت عربستان و با هدف بحث درباره «دخالت های ایران در کشورهای منطقه» برگزار شده بود اما وزیران خارجه کشورهای لبنان، عراق، قطر، الجزائر، عمان از حضور در آن خودداری کردند.

روزنامه های صبح امروز (دوشنبه) لبنان بخشی از مطالب خود را به پوشش این نشست و مواضع مطرح شده در بیانیه پایانی آن اختصاص دادند.

روزنامه «الاخبار» در مطلبی با عنوان «نشست وزیران خارجه کشورهای عرب: شکست دیگری برای عربستان» نوشت: بیانیه پایانی نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب که ریاض فشارهای سنگینی برای گرفتن «موافقت اجباری» کشورهای عربی با آن اعمال کرده بود محتوایی ضعیف تر از سخنان آتشین «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان و «خالد بن احمد آل خلیفه» همتای بحرینی اش داشت.

الاخبار به نقل از منابع مصری تاکید کرد که عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان تعلیق عضویت حزب الله در اتحادیه عرب را تنها راه حل سریع برای تحت فشار گذاشتن این حزب می دانست و سعی می کرد اینطور وانمود کند که دولت لبنان به خاطر حضور حزب الله در دولت، با مخالفت کشورهای عربی روبروست اما قاهره با این خواسته ریاض موافقت نکرد و با هشدار درباره کنار زدن یک گروه لبنانی خواستار تصویب نشدن چنین پیشنهادی شد.

الاخبار با «توفانی» توصیف کردن گفت و گوهای این نشست، آن را موجب پخش نشدن جلسات نشست به صورت زنده و برگزاری آن در پشت درهای بسته دانست.

روزنامه «النهار» نیز در صفحه اول خود با پرداختن به این نشست، به ارائه گزارشی از بندهای بیانیه و نیز اتهامات مطرح شده از سوی وزیر خارجه عربستان و بحرین علیه ایران اکتفا کرد.

این روزنامه در مطلب خود با عنوان «عرب ها حرف از شورای امنیت را پیش کشیدند: حزب الله از تروریسم در منطقه حمایت می کند» به نقل از «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب در نشست مطبوعاتی بعد از پایان نشست اصلی نوشت: به طور کلی همه کشورهای شرکت کننده در این اجلاس با بیانیه صادر شده موافق بودند و هیات لبنانی نیز نسبت به بند مربوط به حزب الله اعتراض داشت؛ هیات عراقی نیز وعده داد که اعتراض های خود را به صورت مکتوب به اتحادیه ابلاغ کند.

روزنامه «البناء» در مطلب خود با اشاره به دو رویداد مهم روز گذشته یعنی آزاد سازی شهر البوکمال از دست داعش در شرق سوریه و بسته شدن دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن به دستور مقام های آمریکا نوشت: در چنین شرایطی، وزیران خارجه کشورهای عربی به دعوت عربستان و با هدف تهدید ایران و ادب کردن لبنان تشکیل جلسه دادند اما برگزاری دیرهنگام نشست و بی حالی شرکت کنندگان در آن که حتی از عهده خواندن درست بیانیه همه برنمی آیند، باعث شد این نشست ارزش خود را از دست بدهد؛ حتی لحن تند بیانیه علیه ایران نیز بعد از آزادی البوکمال دردی از آمریکایی ها دوا نکرد.

البناء افزود: بیانیه ضعیف این نشست با همه تلاش ها برای شیطانی جلوه دادن ایران و حزب الله، فاقد گام های عملی مانند تعلیق عضویت لبنان در اتحادیه عرب و قطع روابط دیپلماتیک با ایران بود با اینکه از مدتها پیش برنامه ریزی هایی برای طرح این گام ها در نشست انجام گرفته بود.

روزنامه «الجمهوریه» با اشاره به بند مربوط به «محکوم کردن دخالت های گروه تروریستی حزب الله» در امور کشورهای عربی و «آموزش تروریست ها و تاسیس گروه های تروریستی از سوی حزب الله و ایران» نوشت: شرکت کنندگان در این نشست شلیک موشک از یمن به سمت ریاض را تهدیدی برای امنیت ملی عربی دانستند و بر حق عربستان در دفاع از خاک خود تاکید کردند.

این روزنامه همچنین به سفر امروز (دوشنبه) دبیرکل اتحادیه عرب به بیروت برای دیدار با «میشل عون» رئیس جمهوری و مسئولان دیگر اشاره کرد و به نقل از منابع عربی نوشت: سفر ابوالغیط به لبنان به نمایندگی از نشست روز گذشته اتحادیه عرب نیست اما وی مسئولان لبنانی را در جریان نتایج این نشست قرار خواهد داد.

الجمهوریه همچنین در مقاله دیگری به قلم «سجعان قزی» وزیر سابق لبنانی، بدون اشاره به نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب، به موضوع سلاح حزب الله پرداخت و با اشاره به تروریستی نامیدن حزب الله از سوی آمریکا و اسرائیل و دیگران نوشت: لزوم حل مشکل سلاح حزب الله به خاطر تروریستی بودن حزب الله نیست بلکه به این خاطر است که ساخت کشور یکپارچه و ملتزم به قانون و با ثبات ایجاب می کند که همه شهروندان و همه گروه ها و احزاب در برابر قانون مساوی باشند و این مساله با چندگانگی طرف هایی که سلاح در اختیار دارند سازگار نیست.

حزب الله بارها اعلام کرده که سلاحش در راستای دفاع از تمامیت ارضی و امنیت ملی لبنان است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند سلاح حزب الله توانسته نوعی بازدارندگی برای لبنان در برابر خطر رژیم صهیونیستی و گروه های تروریستی ایجاد کند.

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *