رییس فراکسیون خانواده مجلس خبر داد:

رییس فراکسیون خانواده مجلس خبر داد:

نامه جمعی از نمایندگان مجلس به رییس جمهور برای فعال شدن ستاد ملی زنان و خانواده

 

رییس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی گفت: تعدادی از نمایندگان در نامه ای به دکتر روحانی رییس جمهوری خواستار فعال شدن ستاد ملی زنان و خانواده شدند.

 

به گزارش کانون خبرایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، پروانه مافی روز سه شنبه در جلسه فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی بر تاثیر گذاری مجلس در تحولات اجتماعی کشور تاکید کرد و اظهارداشت: مجلس به عنوان یک نهاد تاثیر گذار در عرصه تحولات سیاسیبا وضع قوانینی متکی به انتظارات و مطالبات مردم می تواند پیشگام تغییر در نظام اجتماعی باشد ، چرا که قانون و هر گونه برنامه ای که با وضع موجود جامعه همخوانی داشته باشد خود دارای ضمانت اجرایی خواهد بود.

وی افزود: مسئولیتی مهم بر دوش نمایندگانی که با رای مستقیم مردم به خانه ملت قدم می گذارند، وجود دارد، ما باید با سنجش درست از وضعیت فعلی و آینده پژوهی به موقع و دقیق به اصلاح یا تدوین قوانین پرداخته و این رویکرد تسهیل کننده شرایط مطلوب زندگی مردم خواهد بود.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: هر نماینده ای با نگاه ملی و البته مهم تر از آن با نگاه استانی و منطقه ای باید به اولویت گذاری مسائل بپردازد و با رویکرد محتوایی درست برای ورود به سیاست گذاری در عرصه کلان کشور که از قوانین نشات می گیرد، قدم بردارد.

مافی تصریح کرد : یکی از موضوعاتی که در این زمینه باید در دستور کار مجلس قرار گیرد، حوزه خانواده و چالش های پیرامون آن است ، اما مهم آن است که ما با چه نگرشی به این موضوع بنگریم و آیا هر گونه اقدام ما در مجلس با رویکرد شعارگونه و تصویرسازی در سالیان گذشته نتیجه بخش بوده یا این که با ورود به حوزه سیاسی و برنامه ریزی و بررسی تمامی قوانین، مصوبات و مکاتبات و اقدامات باید به نگرشی زیرساختی و توسعه مدار برای تطبیق عمل خود با اقدام موثر جهت رفع مشکلات این حوزه دست یابیم.

رییس فراکسیون خانواده مجلس یادآور شد: آمار و گزارش ها حاکی از آن است که حوزه خانواده با چالش های متعددی دست و پنجه نرم می کند و مجلس دهم ورود جدی به این مقوله را در دستور کار قرار داده و به دنبال اصلاح روند موجود و تدوین قانون در این حوزه است.

مافی بر توجه و عمل به الزامات و سیاست های کلی جمعیت و خانواده، مندرج در بندهای ماده ١٠٢ برنامه ششم توسعه که از الزامات مهم بالادستی در بحث خانواده است، تاکید کرد و گفت: شکل گیری فراکسیون خانواده بستری برای نظارت بر اجرای دقیق برنامه ششم است.

وی گفت: با شکل گیری فراکسیون خانواده ساز و کاری برای نظارت بر اجرای قوانین و برنامه ها در حوزه مسایل خانواده ایجاد شده است و نظارت از برنامه های جدی فراکسیون باید باشد.

رییس فراکسیون خانواده مجلس دهم با تاکید بر اهمیت تشکیل ستاد ملی زن و خانواده تصریح کرد: ستاد ملی زن و خانواده تاکنون فعالیت جدی نداشته و متوقف بوده است.

مافی ادامه داد: در نامه ای از سوی تعدادی از نمایندگان به دکتر روحانی خواستار فعال شدن این ستاد شدیم و هماهنگی های لازم را با معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری انجام داده ایم .

وی با تاکید بر توجه به مسایل زنان سربرست خانوار از فراکسیون خانواده گفت: این موضوع از مسایلی است که در فراکسیون خانواده مورد توجه قرار دارد و معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری نشستی را طبق آنچه در برنامه ششم بدان متعهد شده است درباره توانمند سازی زنان سرپرست خانوار برگزار کرده است.

رییس فراکسیون خانواده مجلس در ادامه با اشاره به مباحث مطرح شده در این نشست با محور حمایت از سیاست های جمعیتی گفت: قطعا برای حمایت از خانواده و ترویج فرزنداوری نباید صرفا به گفتاردرمانی نپردازیم ، بلکه ایجاد قوانین حمایت گر چون بیمه اجتماعی و اشتغال زایی می تواند ما را از بحران خارج سازد .

وی با تاکید بر موضوع حمایت از حقوق کودکان نیز گفت: توجه به موضوع کودکان و وضع قوانینی که به رفع چالش ها بپردازد از مسایل مورد توجه قراکسیون است و لذا در نشستی با کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خواستار پیگیری تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان خواهیم بود.

زهرا ساعی سخنگوی فراکسیون خانواده در سخنانی بر لزوم توجه به تحکیم خانواده طبق سیاست های ابلاغی تاکید کرد و گفت : باید الویت ها را بررسی کرده و بر اساس وضع موجود به صورت جدی به حوزه خانواده ورود کنیم و این باید در دستور کار همه اعضا قرار گیرد .

 

**جلودارزاده : موضوع خانواده در لایحه بودجه ٩٧ بررسی می شود

سهیلا جلودارزاده نماینده مردم تهران نیز به پژوهش های انجام شده در حوزه زنان سرپرست خانوار اشاره و تاکید کرد: در بحث توانمندسازی زنان سرپرست خانوار نیازی به حرکت از گام نخست وجود ندارد و دستاوردهای علمی مناسبی دراین رابطه بدست آمده است.

وی خواستار بررسی ردیف های لایحه بودجه ۹۷ درحوزه خانواده و ارائه پیشنهاد دراین باره برای حل برخی از مسایل حوزه خانواده شد.

 

**بادامچی : بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار در دست کار قرار گیرد

غلامرضا بادامچی نماینده مردم تهران در این نشست خواستار پیگیری برای تدوین آیین نامه بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار دارای سه فرزند شد .

وی به بهره گیری از ظرفیت های نهادهای مدنی در حوزه خانواده و حضور آنها در فراکسیون اشاره و تاکید کرد : اکنون نهادهای مدنی در حوزه مسایل خانواده و کودکان بییار فعال هستند و لذا پیشنهاد می کنم تا از این ظرفیت ها استفاده شود که نه تنها موجب تقویت نهادهای مدنی خواهد شد بلکه به غنای فعالیت فراکسیون نیز کمک می کند .

 

**خاتمی : ٨٥ درصد درمان ناباوری از سوی دولت برزاخت می شود

همچنین مرتضی خاتمی نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس نیز بر ضرورت توجه و پیگیری مسائل اقتصادی و اجتماعی در خصوص آسیب شناسی و رفع مسائل کودکان کار تاکید کرد و حل این معضل را فراتر از تدوین قانون دانستند.

وی افزود: لازم است بحث کودکان و ایفای حقوق شان از حیطه سیاسی خارج گردد و نیازمند یک حرکت فراگیر در این باره هستیم.

نماینده مردم ماهنشان در مجلس همچنین برضرورت حمایت از سیاست های جمعیتی تاکید کرد و گفت : اکنون در حال خروج از مرز نقطه بحران جمعیتی هستیم و باید سیاست های بالادستی مشوق این موضوع باشد ولی متاسفانه مشکلات اقتصادی مانع از رشد می شود .

خاتمی به طرح حمایت بیمارستان های دولتی از درمان ناباروری زنان گفت: طبق مصوبه ای اکنون دولت ٨٥ درصد هزینه های درمان را پرداخت می کند و قطعا باید به خانواده های محروم برای این موضوع نیز حمایت های لازم صورت گیرد .

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *