استاد علوم ارتباطات و پژوهشگر حوزه رسانه گفت: رسانه های کشور در پوشش اتفاقات اخیر ضعیف عمل کرده و از فضای مجازی عقب ماندند

استاد علوم ارتباطات: رسانه های کشور در پوشش اتفاقات اخیر از فضای مجازی عقب ماندند

استاد علوم ارتباطات و پژوهشگر حوزه رسانه گفت: رسانه های کشور در پوشش اتفاقات اخیر ضعیف عمل کرده و از فضای مجازی عقب ماندند.

به گزارش کانون خبر ایران به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی جمهوری اسلامی،علی اکبر قاضی زاده روز پنجشنبه افزود: نقش اصلی رسانه، اطلاع رسانی است و اگر رسانه های کشور امروز با بحران مخاطب مواجه هستند یکی از دلیل عمده این است که روزنامه نگاران و اصحاب رسانه مردم را از یاد برده اند.

در دو هفته گذشته، عده ای با سوءاستفاده از فرصت طرح مطالبات اقتصادی، اقدام به ایجاد آشوب و ناآرامی خیابانی کردند که حرکت آنها با واکنش مردمی و برخورد هوشمندانه نظام جمهوری اسلامی مهار شد.

وی گفت: روزنامه نگاران امروز نقشی در علاقه و دل مشغولی، غم و شادی و گرایش های مردم ندارند و بنابراین مردم از رسانه دور می شوند و با چنین رسانه هایی قهر می کنند.

قاضی زاده افزود: با اینکه نقش رسانه در واقع اطلاع رسانی است ولی اکنون این نقش را با ظرفیت بالا و خیلی قوی، تلفن های همراه و فضای مجازی برعهده گرفته اند و از طرفی اطلاع رسانی در فضای مجاز در حال حاضر دو مشکل عمده دارد یکی اینکه صحت آن معلوم نیست دوم اینکه خام است و اطلاعات منتشره حرفه ای نیست.

این پیشکسوت روزنامه نگاری گفت: در بحث پوشش اتفاقات اخیر، زلزله کرمانشاه و حتی حادثه ساختمان پلاسکو، رسانه های رسمی و سراسری در اطلاع رسانی به مردم عقب ماندند و سرعت اطلاع رسانی فضای مجازی بقدری بالا بود که رسانه های رسمی به نحوی در انتشار اخبار جاماندند.

وی افزود: بارها از سوی کارشناسان رسانه اعلام شده هنر رسانه های غیردیجیتالی زحمت کشیدن بر روی کارهایی است که از عهده فضای مجازی برنمی آید به عبارتی باید گفت که در این زمینه ها هم رسانه های کشور درست و به موقع عمل نکردند.

پژوهشگر حوزه علوم ارتباطات گفت: از عمده کارهایی که در فضای مجازی نمی توان یافت و متاسفانه رسانه های کشور از آن عاجز هستند، تحلیل محتوا، تهیه گزارش و بررسی بی طرفانه موضوعات است که از عهده رسانه های کشور برنمی آید و این موارد را می توان به خوبی در ریختن ساختمان پلاسکو، زلزله کرمانشاه و اتفاقات اخیر مشاهده کرد.

قاضی زاده افزود: در دهه اخیر رسانه ها خوراک خود را اغلب از فضای مجازی تهیه می کنند و این بدان معنی است که بنگاه های اطلاع رسانی متاسفانه باید در ابتدا فضای مجازی را رصد کرده و سپس اخبار خود را تکمیل و منتشر کنند، در این حالت باید گفت که رسانه های کشور همیشه یک قدم از فضای مجازی عقب هستند.

وی با بیان اینکه رسانه های کشور هنوز خبرنویسی و تهیه اخبار و روزنامه نگاری را یاد نگرفته اند، اظهار کرد: دو دلیل عمده این مشکل را باید در دسترسی ساده و غیر تخصصی مردم با یک کلیک در فضای مجازی به آخرین اطلاعات دانست و در مرتبه بعدی مسئولیت بسیار سنگین افرادی است که باید در برابر اینگونه حوادث پاسخگو باشند زیرا اغلب این دسته افراد فرافکنی می کنند و آدرس غلط به مردم می دهند.

قاضی زاده گفت: در اتفاقات اخیر که با اعتراض عده ای مالباخته شروع شد، رسانه ای نبود صدای این عده قلیل را منعکس و از طرفی دلایل و مطالبه گری این مالباختگان را گزارش کند.

وی گفت: در حادثه فروریختن ساختمان پلاسکو نیز که حدود یکسال از آن می گذرد تاکنون هیچگونه گزارشی از وضعیت آن برای مردم منعکس نشده و کسی نمی داند که چه اتفاقی قرار است برای آینده آن رقم بخورد و این یکی از وظایف مهم و خطیر روزنامه نگاران و رسانه ها است و از طرفی مردم با جستجو در فضای مجازی می خواهند از آخرین وضعیت و چگونگی دسترسی به اخبار مطلع شوند.

قاضی زاده افزود: امروز تنها وظیفه رسانه ها و بویژه روزنامه ها بولتن نویسی از نوع بسیار بی رمق شده و از همه بدتر اینکه مخاطبی برای آن نمی توان یافت و در جایی که مردم باید از مسایل آگاهی پیدا کنند، مسئولین براحتی از کنار قضایا می گذرند و زمانی که اتفاقاتی در کشور رخ می دهد احساس وظیفه دست اندرکاران شکوفا می شود و یکدیگر را مورد سووال قرار می دهند.

استاد علوم اتباطات گفت: روزنامه نگاری امروز از «وی گفت» و «وی افزود» اشباع شده و مردم خیلی وقت است که دیگر به این سخنان گوش نمی دهند، باید چاره کارها را در جای دیگری جست و فکر تازه و عملی برای اطلاع رسانی موثر بکار برد.

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *