رئیس جهاد کشاورزی استان فارس مهم ترین چالش کشاورزان خشکسالی است

 

رئیس جهاد کشاورزی استان فارس گفت: مهم ترین چالش پیش روی کشاورزان استان فارس خشکسالی است  وزیرساخت‌های کشاورزی را با تهدید جدیدی روبرو کرده‌است.

 به گزارش کانون خبر ایران دکتر محمد مهدی قاسمی در نشست اعضای شورای اسلامی  استان فارس درسخنانی اظهار داشت: برای پاسخگویی به نیازهای مشتری، جامعه وتنظیم بازار چاره‌ای جزء زنجیره‌ای شدن نداریم ودرسه شهرستان پاسارگاد، مرودشت وکوار به دنیال برنامه ریزی شهرک‌های گلخانه ای هستیم.

وی با بیان اینکه به دنبال برنامه‌ریزی برای اجاد مجتمع‌های گلخانه‌ای سراسر استان فارس هستیم، افزود: به زودی نخستین شهر گلخانه‌ای درشهرستان پاسارگاد ایجاد می‌شود.

قاسمی از طرح کشت جایگزین وزراعت مرغون به صرفه با توجه به خشسکسالی‌ وکمبود آب در سطح استان فارس اشاره کرد، و گفت: گیاهان زعفران وگلرنگ به عنوان گیاهانی که کمتربه آب نیاز دارد و می تواند جایگزین گیاهانی همچون گندم وجو در سطح مزارع استان شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در ادامه به اهمت تغییر شیوه کشت، مکانیزاسیون، به ورزی خاک، وعملی کردن مراحل کاشت، داشت وبرداشت اشاره کرد، و گفت: با تغییررفتار کشاورزان با همین میزان آبی که دراختیار داریم می‌توان تا دو برابر میزان فعلی محصولات کشاورزی تولید کنیم.

او در ادامه به اهمیت آموزش کشاورزان اشاره وخاطرنشان کرد: آموزش کشاورزان جهت استفاده از فناوری  وماشین آلات مدرن وکود مناسب می تواند آفات وخسارات وهدررفت کشاورزی را به حد اقل برساند.

این مقام مسئول درهمین رابطه برلزوم استفاده کشاورزان از کود پتاسیوم برای مقابله با تنش های خشکی سرمایی و شوری تاکید کرد.

رئیس جهاد کشاورزی استان فارس در ادامه برلزوم ایجاد زنجیره‌ای تولید را درمحصولات مختلف دامداری، کشاورزی، وباغداری مهم ترین راهکار برون رفت از چالش بازار دانست.

وی امکان برنامه ریزی تولید، کاهش قیمت تمام شده کالا، تولید محصولات با کیفیت و با کیفیت خاص وبرند سازی از ویژگی ایجاد  و تولید زنجیره‌ای ذکر کرد، وافزود: با این روش تولید کننده و کشاورز نیز خیالش از تولید مازاد در بازار راحت می شود.

خبرنگار شیما جعفریان انتشار دهنده حمیدرضا حدائق

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *