عملیات نورپردازی مسجد موقوفه نصیرالملک به پایان رسید

متولی موقوفه نصیرالملک از اتمام اجرای عملیات نورپردازی در شب ، مسجد موقوفه نصیرالملک خبر داد.

به گزارش کانون خبر ایران به نقل از روابط عمومي اداره كل اوقاف و امور خيريه فارس، کاظم شفیعی با بیان این مطلب ابراز داشت: عملیات اجرای پروژه نورپردازی مسجد تاریخی نصیرالملک به پایان رسیده و از این پس گردشگران می توانند صحن و حیاط این مسجد را نیز به صورت کاملا رنگی ببینند چرا که نوع نورپردازی آن شباهت بسیاری به شیشه های رنگی شبستان دارد.

وی افزود : نورپردازی کامل نمای بیرونی مسجد تا آخر هفته به پایان خواهد رسید و امکان بازدید گردشگران نیز از این مسجد میسر خواهد شد.

شفیعی با بیان اینکه در حال حاضر ساعت بازدید از این مسجد موقوفه از ساعت ۷ و نیم صبح تا ۱۸ عصر به صورت یکسره می باشد، گفت: این مکان تاریخی به زودی از ساعت ۷ صبح لغایت ۲۱ پذیرای گردشگران خواهد بود.

مسجد نصیرالملک شیراز یکی از زیباترین مساجد ایران است که قدمت آن به دوره قاجار برمی گردد، بنایی مذهبی که همواره مورد توجه گردشگران و عکاسان داخلی و خارجی بوده است.

وجود شیشه های رنگی و مشبک این مسجد جلوه ای خاص به یکی از شبستان های آن داده است به گونه ای که می توان جلوه ای از رنگ و نور را در این بنای تاریخی دید.

مدت ساخت این مسجد در حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۹۳ تا ۱۳۵۰ هجری قمری بطول انجامیده است. این مسجد باشکوه دارای صحن وسیعی است که در سمت شمال مسجد قرار گرفته است و در ورودی دارای طاق نمایی بزرگ است که سقف آن با کاشی های هفت رنگ رنگارنگ مزین گشته است.

ازاره طاق نمای آن از سنگ گندمک است و طاق نمای ورودی آن دارای مقرنس کاری زیبایی از کاشی هفت رنگ است. مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی است که شبستان غربی آن پوشش آجری دارد و بیشتر بر روی آن کار شده و زیباتر شده است، طاق این شبستان برروی ستون های سنگی و با طرح مارپیچ برروی آن است. این ستون ها در دو ردیف شش تایی و به تعداد ۱۲ عدد و به نیت دوازده امام قرار گرفته است. این شبستان دارای هفت درگاه که آن را به صحن مسجد مرتبط می کند، با هفت در چوبی با شیشه های رنگارنگ می باشد.

گفتنی است مسجد موقوفه نصیرالملک در سال ۱۳۵۸ توسط انجمن آثار ملی و باستان شناسی ایران به شماره ۳۹۶ به ثبت رسید.

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *