معاون امور عمراني استانداري فارس: تکمیل سدهای استان فارس در سال آینده/ اجرای خط انتقال آب از خلیج فارس به لامرد

معاون امور عمراني استانداري فارس از تداوم عمليات اجرايي سه هزار و ۱۹۳ پروژه عمراني با ويژگي استاني با اعتبار ۲ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان و ۱۴۹ پروه ملي در سال آينده خبر داد و تاکید کرد که تکمیل سدها و شبکه‌های زیردست با هدف تامین آب شرب مورد نیاز استان در سال آتی اولویت است. 

به گزارش کانون خبر ایران، عنايت‌الله رحيمي يكشنبه ۲۷ اسفند در يك كنفرانس خبري ضمن تشريح پروژه‌هاي نيمه‌تمام عمراني استان و  با تصريح اينكه در حوزه عمراني علي‌رغم گستردگي وظايف سعي بر اين بوده كه اولويت‌هايي براي حركت‌هاي رو به جلو برداشته شود، گفت: امروز بيشترين مطالبه به حق جامعه مطالبه رفع مشكلات ناشي از اشتغال و معيشت است كه ما نيز در اين راستا تلاش كرده‌ايم كه پروژه‌هاي عمراني را در چارچوب اقتصادي تعريف كنيم.

معاون امور عمراني استانداري فارس با اشاره به شناسايي چالش‌ها و تنگناها و مزيت‌ها و توانمنديهاي فارس، خاطرنشان كرد: با شناسايي مشكلات و رفع آنها بايد بر مبناي كاهش مشكلات و استفاده مطلوب‌تر از توانمنديها حركت كرد.

معاون امور عمراني استانداري فارس با بيان اينكه بحران آب و خشكسالي از مهمترين چالش‌هاي فعلي فارس محسوب مي‌شوند، به برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در اين زمينه جهت استحصال آب روان مانند آبي كه در سدها ذخيره مي‌شود، اشاره و اضافه کرد: در سال آينده شاهد بهره‌برداري و يا تداوم عمليات اجرايي تعدادي از سدهاي استان خواهيم بود.

رحيمي سدهاي هايقر، نرگسي و كوار به ترتيب با پيشرفت فيزيكي ۹۵، ۵۰ و ۳۵ درصد را از مهمترين سدهاي در دست احداث استان فارس برشمرد و ادامه داد: معتقديم اگر آبي استحصال مي‌شود بايد شبكه‌هاي زير دست آن در قالب شبكه‌هاي آبياري، زهكشي و خطوط انتقال نيز در دستور كار و طراحي قرار گيرد.

وي همچنين بيان كرد: تكميل شبكه آبياري و زهكشي سد هايقر، نرگسي، تنگاب و كوار در سال آينده اجرايي خواهد شد.

معاون امور عمراني استانداري فارس همچنین به عمليات اجرايي تعدادي از پرو‍ژه‌هاي آبرساني استان برای رفع مشكل آب شرب مردم هم اشاره و اضافه کرد: آبرساني به شهرستان‌هاي استهبان و فسا از سد رودبال، خط دوم انتقال آبرساني از سد درودزن به شيراز و خرامه، آبرساني به شهرستان جهرم از سد قير، آبرساني به شهرهاي داراب، جنت‌شهر، زرين‌دشت و حاجي‌آباد، پيگيري تآمين آب شرب شهرهاي شمالي فارس مانند آباده، اقليد و خرمبيد از خطوط انتفال آب اين موقعيت‌هاي مكاني از جمله پروژه‌هايي است كه در حوزه آبرساني تعريف شده‌اند.

آغاز عملیات اجرایی انتقال آب از خلیج فارس به لامرد

رحيمي با اعلام اين خبر كه پايان سال آينده از خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شيراز بهره‌برداري خواهد شد، انتقال آب از خليج فارس به استان فارس را از آروزهاي ديرينه مردم اين استان و يك ضرورت اجتناب‌ناپذير خواند و گفت: با همكاري وزارت نيرو، صنعت و معدن و استانداري فارس سرمايه‌گذار اجراي پروژه خط انتقال آب به لامرد جذب، مناقصه برگزار و پيمانكار انتخاب شده است و سال آينده عمليات اجرايي آن آغاز خواهد شد.

وي با يادآوري اين موضوع كه انتقال آب از خليج فارس به لامرد تنها براي مصرف شرب و صنعت خواهد بود در پايخ به چرايي اين مهم خاطرنشان كرد: به علت گراني انتقال آب از طريق دريا، اين انتقال تنها براي شرب و صنعت مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

معاون امور عمراني استانداري فارس گفت: از طريق جذب سرمايه‌گذاري، فاينانس انتقال آب از ديگر نقاط دريا به سمت مناطق جنوبي استان در دستور كار قرار دارد.

رحيمي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه هم‌اينك چهار هزار و ۲۴۳ روستا با جمعيي بالغ بر يك ميليون و ۵۰۰ هزار نفر در استان فارس وجود دارد كه دو هزار و ۳۶۰ ورستاي آن بالاي ۲۰ خانوار است و آبفاي ورستايي بايد آنها را پوشش دهد، گف:به علت خشكسالي‌ها و كمبود منابع آبي مستمر و همچنين افزايش عمق سطح آبهاي زيرزميني، تامين آب در برخي نقاط با مشكل مواجه شده كه با برنامه‌ريزيهاي انجام شده، اميد است بر مشكلات فائق آييم.

وي با بيان اينكه انتظار ميزان مصرف آب در سال‌هاي خسكسالي و تر سالي با يكديگر متفاوت است، تاكيد كرد: اطلاع‌رساني ها در اين زمينه اثرگذار خواهد بود.

معاون امور عمراني استانداري فارس به شبكه انتقال و جمع‌آوري و تصفيه‌خانه شش شهر در استان فارس با استفاده از تسهيلات بانك توسعه اسلامي اشاره كرد و افزود: افزايش پوشش شبكه‌هاي فاضلاب را در دستور كار قرار داده‌ايم و در سال آينده نيز آن را دنبال خواهيم كرد.

رحيمي تصفيه خانه شماره ۱ در رق شيراز، تصفيه خانه شماره دوشيراز با دو مدول در قسمت جنوبي، تصفيه خانه‌هاي شهر صدرا با سه مدول در غرب، شرق و لوكال را از مهمترين پروژه‌هاي حوزه آبي استان فارس برشمرد و گفت: تاكنون به ميزان دو هزار و ۲۲ كيلومتر شبكه فاضلاب انجام شده و ۸۱۶ كيلومتر ديگر يا در دست اجرا و يا در دست انتخاب پيمانكار قرار دارد.

وي به پروژه‌هاي حوزه حمل‌ونقل در استان فارس اشاره و عنوان كرد: اولويت نخست ما در اين بخش تكميل آزاد راه شيراز-اصفهان به طول ۲۲۲ كيلومتر است كه هم‌اينك از پيشرفت فيزيكي ۷۰ درصدي برخوردار است و فاصله اين دو استان را ۱۳۵ كيلومتر با صرفه‌جويي زماني دو ساعته كاهش خواهد داد.

به گفته رحيمي، شبكه‌هاي اتصال اين آزاد راه به استان بوشهر، اتصال جنوب غربي به جنوب شرقي شيراز، اتصال به بزرگراه حسيني‌الهاشمي، اتصال به جاده فعلي شيراز-مرودشت و اتصال اين آزادراه به كمربندي شمالي شيراز از جمله طرح‌هاي تعريف شده در پي تكميل اين آزاد راه خواهد بود كه برخي از انها هم‌اينك در دست اجرا قرار گرفته است.

وي ادامه داد: آزاد راه لامرد به پارسيان به طول ۲۱۷ كيلومتر و سرمايه‌گذاري يك‌هزار و ۵۰۰ ميلياردي با سه باند رفت و برگشت نيز از ديگر آزاد راه‌هايي است كه در دستور اجرا قرار دارد.

معاون امور عمراني استانداري فارس انتقال بار از خطوط ريلي استان فارس را از اهدافي ذكر كرد كه در حوزه حمل‌و‌نقل ريلي مدنظر قرار گرفته و در اين راستا فارس در حال تلاش براي انتقال گندم، توزيع سوخت و سنگ از طريق ريل‌هاي موجود برآمده است.

رحيمي پروژه راه آهن شيراز به بوشهر با هدف اتقال به دريا جهت ترانزيت بار، پروژه راه‌آهن شيراز به گل‌گهر كه در حال حاضر دو قطعه آن در حال تكميل شدن است و دو قطعه يك و دو آن در دست جذب سرمايه‌گذار قرار دارد و پروژه راه‌آهن اقليد به يزد از پروژه‌هاي اولويت‌دار در بخش حمل‌و‌‌نقل ريلي اعلام كرد.

وي با تصريح بر اينكه اگر نگاهي به فارس انداخه شود فعاليت‌هاي راهسازي آن كاملا چشمگير خواهد بود، پيشرفت فيزيكي اين پروژه‌ها را حدود ۶۶ درصد اعلام كرد.

معاون امور عمراني استانداري فارس با بيان اينكه گاز رساني به ۲۹ شهر استان معادل ۴۵ درصد سالهاي قبل از دولت تدبير و اميد بوده، از گازدار شدن همه روستاهاي بالاي ۲۰ خانوار تا پايان سال ۹۷ خبر داد.

رحيمي بهره‌برداري از ۲۰ هزار واحد مسكن مهر و مقاوم‌سازي ۸۲ هزار و ۷۶۲ واحد مسكن روستايي و شهري را از مهمترين پروژه‌هاي بخش مسكن در استان فارس برشمرد.

وي طرح تكميل ترمينال هوايي بين‌المللي شيراز و جمع‌آوري شبكه فاضلاب فرودگاه را هم از پروژه‌هاي حمل‌ونقل هوايي استان نام برد.

معاون امورعمراني استانداري فارس همچنين پيگيري احداث ۳۰۰ زمين چمن مصنوعي و بهره‌برداري فاز نخست ورزشگاه ۵۰ هزار نفري پارس شيراز را از مهمترين فعاليت‌هاي عمراني بخش ورزشي در استان فارس عنوان كرد.

وي با تاكيد بر اين موضوع كه نيازهاي فراوان و منبع مالي محدود موجب اولويت بندي پروژه‌ها شده است، موجودي ذخيره آب استان را ۱۱.۹ ميليارد مترمكعب دانست كه از اين ميزان حدود ۸.۹ ميليارد مترمكعب برداشت مي‌شود.

معاون امور عمراني استانداري فارس گفت: ۹۲ درصد از برداشت‌ها براي بخش كشاورزي، ۶ درصد شرب و ۲ درصد براي استفاده صنايع خواهد بود.

رحيمي انطباق نداشتن نيازها با درآمدهاي پايدار را از مهمترين چالش‌هاي شهرداري‌ها عنوان و به شهرداران توصيه كرد كه از منابع موجود بهينه‌ترين استفاده را داشته باشند.

وي همچنين ميزان تخصيص اعتبارات مصوب دولتي در سال ۹۶ را در بخش پروژه‌هاي استاني ۴۷ درصد و پروژه‌هاي ملي را بالاي ۸۰ درصد اعلام كرد.

معاون امور عمراني استانداري فارس در خصوص ميزان بدهي پيمانكاران از بخش‌هايم ختلف دستگاه‌هايي اجرايي را بدون اشاره به آمار، گفت: پرداخت مطالبه پيمانكران از طريق اسناد خزانه، تهاتر و اوراق تسويه در حال انجام است.

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *