زندگی نامه ایت الله حدائق شیرازی

حدائق شیرازی، محمد رضا

آیت الله شیخ محمد رضا حدائق شیرازی، در شهر شیراز و بین عموم مردم و خواص جایگاه بسیار بالایی دارد و یکی از مدافعان نظام، انقلاب اسلامی و ولایت فقیه در استان فارس است. آیت‌الله شیخ محمدرضا حدائق فرزند مرحوم آیت‌الله شیخ ابوالحسن حدائق، فرزند مرحوم حاج شیخ آقا هستند که از ایشان به صاحب حدائق یاد می‌شود، مادر ایشان نیز بانویی با ورع و پرهیزکار و عالمه از خاندان علم و فضیلت بوده‌اند.

 

تاریخ ولادت : ۱۳۰۵ هجری شمسی

کشور : ایران

دیگر نامها : شیخ العلماء

محل اقامت : شیراز

نام پدر : ابوالحسن

 

وی در سال ۱۳۰۵ هجری شمسی در شیراز متولد شد و در مکتب پدری عالم و اسوه ای کم نظیر در تقوی و علم و مادری صالحه پرورش یافت و از محضر پدر خود سرچشمه زلال علم و معرفت و اجتهاد و فقاهت جرعه های گوارا نوشید و با استعداد خدادادی و شدت اشتیاق برای تحصیل علم و طی کردن دروس کلاسیک آموزش و پرورش، مدارج علمی حوزوی را نیز با سرعت طی کرد.

تحصیلات

 

آیت الله حدائق در شیراز از محضر دانشمندان و علما بزرگ دیگری همانند مرحوم حضرت آیت الله حاج سید نورالدین حسینی الهاشمی، حاج شیخ بهاء الدین محلاتی، مرحوم آیت الله حاج شیخ علی آقا یقطین، مرحوم آیت الله حاج سید محمود علوی، مرحوم آیت الله حاج شیخ محمود شریعت زرقانی در رشته های مختلف علمی به ویژه علم فقه و اصول، اخلاق و تفسیر بهره مند و به مراتب علمی و مقام رفیع اجتهاد نائل شد.

 

وی برای بهره مندی هر چه بیشتر و بهتر پس از درک مختصر علما بزرگ شیراز به سرزمین مقدس قم هجرت کرد و در جلسات درس خارج مرحوم حضرت آیت الله بروجردی، امام خمینی(ره)، سید محمدرضا گلپایگانی، بهره وافی و کافی برده و پس از بهره مندی از محضر بزرگان علمی در قم به شیراز مراجعت کرد.

تبلیغ دین و رسیدگی به امور مردم

 

آیت الله حدائق پس از مراجعت به شیراز در کنار پدر بزرگوار خود به تربیت طلاب علوم دینی پرداخت و بیش از نیم قرن در علوم ادبیات، فقه، اصول و خارج فقه، اخلاق و تفسیر در مدرسه علمیه منصوریه به تدریس پرداخت که محل تدریس درگذشتگان از خاندان حدائق و مرحوم حاج شیخ یوسف بحرانی صاحب کتاب«حدائق الناظره فی احکام العتره الطاهره) بوده است.

 

وی در کنار تدریس در حوزه علمیه به تبلیغ معارف اهل بیت(ع) در نظام ستم شاهی پرداخته و در روستاهای محروم فارس و اطراف شیراز با همت مردم و دعوت نیکوکاران خیر به احداث ده ها مسجد، حسینیه، مدرسه و حمام پرداخته و آثار ارزشمند فراوانی در مناطق محروم و بی بضاعت از وی باقی است.

نماز باران

 

آیت الله حدائق در شهر شیراز و بین عموم مردم و خواص جایگاه بسیار رفیع و بالایی دارند و اعتقاد عمیق مردم به سلامت روح و تقوای باطن وی سبب شده که در شرایط حساس همانند نماز استسقاء(باران) تمامی بزرگان و علما و مردم به اقامت این عالم فرزانه و مجتهد مهذب اقامه نماز کنند.

 

شایان ذکر است، در تمامی دفعاتی که به امامت آیت الله حدائق نماز باران اقامه شده است، هنوز ساعتی از خواندن نماز نگذشته که باران نافع و جامعی نازل شده که به دفعات متعدد این مسأله تجربه شده و بین خواص و عوام زبانزد است و جریان عجیب نماز باران ایشان در برخی از کتب ذکر شده است.

اهمیت نماز شب

 

آیت الله حدائق در جلسه خصوصی به تعدادی از خواص در پاسخ به اهمیت نماز شب گفته اند از هفت سالگی نماز شب این جانب تعطیل نشده است و در بعضی از شب ها که خسته بوده ام، من را برای نماز شب صدا زده بیدار می کنند.

 

وی در رسیدگی به امور اجتماعی و اقتصادی بسیار کوشا هستند و سالیان متمادی(بیش از ۴۰ سال) در دفتر مسجد خود(مسجد الرسول) ظهر ها شب ها پاسخگوی مسائل و مشکلات و رفع نیازمندی های مردم هستند و در شهر شیراز چندین مسجد و بناهای خیر و عام المنفعه ساخته اند.

 

گفتنی است، نتیجه سالیان متمادی تدریس و تربیت آیت الله حدائق، پرورش شخصیت های علمی و اجتماعی است که هم اکنون در عرصه های مختلف همچون امامت جمعه، قضاوت و تدریس مشغول به خدمت در نظام اسلامی هستند.

توجه امام خمینی و سایر مراجع به آیت الله حدائق

 

آیت الله حدائق مورد توجه و عنایت ویژه حضرت امام خمینی(ره) از دوران شاگردی در محضر ایشان بوده و در جریان وقوع انقلاب سال ۱۳۴۲ در کنار علمای بزرگ فارس و به ویژه پدر بزرگوارشان نقش بسیار مؤثری در هدایت و جهت بخشی به حرکت انقلاب و ارتباط مردم با حضرت امام(ره) داشته اند و مکاتبات متعدد از مرحوم امام خمینی از نجف اشرف به وی گواه بر این مطلب است.

 

توجه ویژه مراجع بزرگواری همانند آیات عظام مرحوم سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم موسوی انجوی، سید عبدالهادی شیرازی، سید شهاب الدین مرعشی نجفی، سید احمد خوانساری، شیخ بهاء الدین محلاتی، سید محمدعلی اراکی و سید محمود شاهرودی در اجازات و مکاتبات و نامه ها دلیلی بر جایگاه رفیع علم و تقوا و تهذیب وی است.

 

شایان ذکر است، بخشی از نظرات بزرگان و مراجع درباره آیت الله حدائق به شرح زیر است:

 

حضرت آیت الله بروجردی:

 

«امیدوارم همیشه مؤید و موفق باشند و خداوند ایشان را به درجات عالیه از علم و عمل نائل فرماید».

 

حضرت آیت الله خویی:

 

«مأمول آنکه آقایان مؤمنین وجود معظم له را مغتنم شمرده از استفاده و تجلیل و تکریم دریغ ننمایند».

 

حضرت آیت الله سید محمود شاهرودی:

 

«البته برادرانی ایمانی وفقهم الله تعالی لمراضیه قدر ایشان را بدانند و از اخلاق حسنه و آداب مستحسنه ایشان بهره مند گردد و در اخذ مسائل دینیه و احکام شرعیه به ایشان رجوع داشته باشند».

 

آیت الله سید عبدالاعلی موسوی سبزواری:

 

«ایشان عمر شریف خود را در تحصیل علوم آل محمد(ع) و کسب مکارم صرف نموده و به مرتبه عالیه نائل شدند»

 

حضرت آیت الله مرعشی نجفی:

 

«ان شاءالله تعالی مؤمنان از مقام شامخ ایشان خیلی تجلیل نموده و از برکات وجود مبارک ایشان مستفیض و محفوظ بوده باشند و حقیر را از دعای خیر در مظان اجابت فراموش نفرمایند».

 

حضرت آیت الله بهاء الدین محلاتی:

 

«ایشان از افاضل عدول و در علم و تقوی مقام شامخی دارند و در ترویج احکام شرعیه و تشیید مبانی دینیه جدیت و کوششی بسزا دارند و البته مقام عدالت و تقوای ایشان محرز است».

فعالیت های سیاسی و اجتماعی

 

آیت الله حدائق نزدیک به ۲۰ سال امام جمعه موقت شیراز بودند که هنوز یاد و خاطره خطبه های نهج البلاغه وی و بیانات انسان سازشان در ذهن و یاد مردم شیراز و استان فارس باقی است، همچنین سالیان متمادی است که دبیر جامعه روحانیت شیراز هستند در انتخابات سال های آغازین انقلاب به عنوان ناظر بر سلامت انتخابات از طرف شورای نگهبان مسؤولیت پذیرفته بودند.

 

شایان ذکر است در طول زمان دفاع مقدس، بارها در کنار رزمندگان حق علیه باطل و در جبهه های جنگ حضور داشته و نطق معنوی و جانشین ایشان به سربازان انقلاب، نشاط و وجد و شعف فوق العاده ای می بخشید و هم اکنون نیز به عنوان یکی از مدافعان نظام و انقلاب اسلامی و ولایت فقیه در استان فارس و حمایت از ارزش های اسلامی در مواقع حساس هستند. وی در رسیدگی به امور اجتماعی و اقتصادی بسیار کوشا هستند و سالیان متمادی(بیش از ۴۰ سال) در دفتر مسجد خود(مسجد الرسول) ظهر ها شب ها پاسخگوی مسائل و مشکلات و رفع نیازمندی های مردم هستند و در شهر شیراز چندین مسجد و بناهای خیر و عام المنفعه ساخته اند. آیت الله حدائق هم اکنون به دلیل کهولت سن کمتر در مجامع عمومی و خصوصی حاضر می شود و بیشتر به تدبیر و تدبر در امور دینی مشغول است.

انتشار خبرها در جوامع مجازیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *